Úvod ZO ZAHRANIČIA Spoločnosť Meta zruší 11-tisíc pracovných miest

Spoločnosť Meta zruší 11-tisíc pracovných miest

Foto: archív

Americká spoločnosť Meta Platforms, materská spoločnosť sociálnej siete Facebook, oznámila zrušenie 11-tisíc pracovných miest. Zredukovanie pracovníkov o približne 13 percent oznámil generálny riaditeľ Mark Zuckerberg vo vyhlásení adresovanom zamestnancom.

Podľa francúzskeho denníka Le Monde prepustení zamestnanci dostanú odstupné vo výške zodpovedajúcej základnej mzde za 16 týždňov a k tomu ďalšie dva týždne za každý rok pracovného pomeru vo firme. Počas šiestich mesiacov budú mať nárok aj na zdravotné poistenie a pomoc pri rekvalifikácii.

„Chcem prevziať zodpovednosť za tieto rozhodnutia a za to, ako sme sa k nim dostali,“ napísal Zuckerberg s tým, že na celej situácii sa podpísali makroekonomický pokles, nárast konkurencie a zníženie príjmov z reklamy.

Zuckerberg tiež oznámil, že znižuje nepotrebné výdavky a predlžuje zmrazenie prijímania zamestnancov na prvý štvrťrok. „Viem, že je to pre každého ťažké, a je mi osobitne ľúto tých, ktorých to postihlo,“ dodal.

Spoločnosť chce teraz sústrediť svoje zdroje na „menší počet oblastí s vysokou prioritou rastu“, ako sú reklama, umelá inteligencia a projekt metaverse, teda virtuálneho vesmíru. Spoločnosť Meta mala k 30. septembru celosvetovo približne 87.000 zamestnancov.

Meta nie je jediná, ktorá musí siahnuť k úsporným opatreniam – napríklad spoločnosť Snap prepustila 20 percent svojich zamestnancov a Microsoft asi tisícku ľudí. Aj spoločnosť Intel má pripravovať veľké škrty a firma Apple v niektorých oblastiach utlmila nábor zamestnancov.

Prepúšťanie oznámila aj sociálna sieť Twitter, ktorú nedávno získal Elon Musk. O prácu tam prišla asi polovica zo 7500 zamestnancov. Platformy, ktorých obchodný model je založený na reklame, zasiahli rozpočtové škrty inzerentov zápasiacich s infláciou a rastúcimi úrokovými sadzbami.