Úvod Politika Správu europarlamentu o Maďarsku odmieta 57 percent Maďarov

Správu europarlamentu o Maďarsku odmieta 57 percent Maďarov

Foto: archív

S prijatím kritickej správy o stave demokracie v Maďarsku, ktorú poslanci Európskeho parlamentu schválili 12. septembra v Štrasburgu, nesúhlasí 57 percent Maďarov. Vyplýva to z prieskumu Nadácie Századvég, ktorého výsledky zverejnila agentúra MTI.

S obsahom správy viac-menej súhlasilo 32 percent opýtaných a 11 percent neodpovedalo, prípadne nedokázalo zaujať stanovisko. O správe, ktorú vypracovala odborná komisia zostavená holandskou europoslankyňou z frakcie Zelených Judith Sargentiniovou, počulo podľa prieskumu 82 percent Maďarov.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že 55 percent respondentov vyjadrilo presvedčenie, že správa kritizovala Maďarsko za postoj k migrácii, 39 percent si myslí, že kritika sa týkala stavu demokracie a ľudských práv.

Podľa správy existuje v Maďarsku jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušovania základných európskych hodnôt. Jej schválenie bolo prvým krokom k začatiu konania proti Maďarsku podľa článku č. 7 Zmluvy o Európskej únii pre porušenie princípov právneho štátu.

Maďarská vláda vyhlásila, že správa je plná chýb. Označila ju za „zelený pamflet“ a podľa nej sa Judith Sargentiniová pri príprave dokumentu neskontaktovala s nijakými maďarskými orgánmi. Za prijatie kritickej správy o Maďarsku hlasovalo 448 poslancov EP, 197 bolo proti a 48 sa zdržalo hlasovania. Na schválenie správy bolo potrebných najmenej 376 hlasov.

Foto: archív