Úvod ZO ZAHRANIČIA Spustenie plynovodu Nord Stream 2 sa očakáva v polovici budúceho roka

Spustenie plynovodu Nord Stream 2 sa očakáva v polovici budúceho roka

Foto: archív

V polovici budúceho roka by mal začať fungovať plynovod Nord Stream 2, ktorý bude po dne Baltského mora privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka. Uviedol to podpredseda ruskej vlády Dmitrij Kozak. Projekt je rozšírením plynovodu Nord Stream, ktorý obchádza tranzitné trasy cez Ukrajinu alebo Poľsko.

Nord Stream 2 má zdvojnásobiť prepravnú kapacitu plynovodu na 110 miliárd kubických metrov plynu ročne. Plynovod prekáža predovšetkým Poľsku a Ukrajine, kľúčovej tranzitnej krajine, ale aj niektorým ďalším štátom. Hlasným odporcom sú aj Spojené štáty, ktorým sa nepozdáva rastúca závislosť Európy od dodávok energií z Ruska.

Polovicu nákladov na výstavbu plynovodu Nord Stream 2 nesie ruský plynárenský gigant Gazprom. Jeho európskymi partnermi sú nemecké firmy Uniper a Wintershall, ďalej britsko-holandská spoločnosť Royal Dutch Shell, rakúska OMV a francúzska engi. Dôležitú úlohu pri transporte ruského plynu cez Nord Stream 2 by malo mať aj Česko. Práve cez neho bude smerovať väčšina suroviny, ktorú plynovod dopraví z Ruska do Nemecka.

Desiatky miliárd metrov kubických plynu ročne má do Česka privádzať nový plynovod Eugal; táto trasa umožní tranzit ruského plynu do Bavorska, Rakúska, Talianska či Chorvátska. Praha síce najskôr plány na rozšírenie plynovodu Nord Stream kritizovala, v decembri 2015 však rady kritikov opustila.