Úvod Politika Srbi po odsúdení Mladiča: Srebrenica je podvod západnej propagandy

Srbi po odsúdení Mladiča: Srebrenica je podvod západnej propagandy

Ratko Mladič počas súdneho procesu. (Foto: archív)

Trest doživotného väzenia uložil Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) bývalému bosnianskosrbskému vojenskému veliteľovi Ratkovi Mladičovi, ktorého uznal za vinného z genocídy a zločinov proti ľudskosti spáchaných počas bosnianskej vojny v rokoch 1992 – 1995. Tribunál ďalej vyhlásil, že v bosnianskom meste Srebrenica bola v roku 1995 spáchaná genocída.

Predsedajúci sudca Alphons Orie na stredajšom pojednávaní ICTY v holandskom Haagu povedal, že podľa záverov súdu prišlo v uvedenom roku v Srebrenici a jej okolí ku „genocíde, prenasledovaniu, vyhladzovaniu, vraždám a nútenému presídľovaniu“. Podobne ako pri predošlých verdiktoch však súd „nie je presvedčený“ o úmysle spáchať genocídu v ďalších šiestich oblastiach.

Konflikt vyprovokovali USA a NATO
Haagsky tribunál už v minulosti konštatoval, že vyvraždenie približne 8 000 moslimských mužov a chlapcov v Srebrenici krátko pred koncom bosnianskej vojny bolo genocídou. Išlo pritom o najväčšiu masakru na území Európy od skončenia 2. svetovej vojny.

Proti rozsudku sa obžalovaný môže odvolať. Vzhľadom na ukončenie činnosti ICTY v decembri sa však prípadným odvolaním bude zaoberať tzv. Mechanizmus pre medzinárodné trestné tribunály (MICT).

“O tom, aký bude rozsudok, si nikto prakticky nemohol robiť nijaké ilúzie. Celá západná tlač už dávno označovala Srbov a Srbsko za vinné z rozpútania občianskych vojen, ktoré sa začali v roku 1990 a priniesli zo sebou smrť stovky tisíc Srbov, Chorvátov a Albáncov.

V posledných mesiacoch bolo okolo Ratka Mladiča znova vytvorené negatívne informačné pole, ktoré naznačovalo, aký bude aj verdikt súdu,” napísal v reakcii na odsúdenie Mladiča ruský portál rusvesna.su.

“Západ skrýva, že vojnu v bývalej Juhoslávii vyprovokovali USA a ich spojenci v NATO. Úlohou týchto vojen bolo rozbiť Juhosláviu, aby Američania mohli ovplyvňovať osudy celého Balkánu. Generál Ratko Mladič predstavuje kolektívnu obeť. V jeho osobe obvinili a odsúdili všetkých Srbov.

Sám generál bol lídrom srbského odboja proti Západu, preto ho potrebovali exemplárne potrestať. Dnes možno aj na príklade Sýrie jasnejšie vidieť, ako fungujú “monitorovacie centrá opozície”, ktoré fabrikujú lži o zločinoch proti ľudskosti, chemických útokoch, genocídy zo strany vládnych vojsk a tieto informácie nekriticky preberajú západné masovokomunikačné prostriedky,” pokračuje portál.

Boris Zorko, advokát generála Ratka Mladiča, tvrdí, že prokuratúra nedokázala ani jeden z bodov obvinenia a rozsudok je politicky motivovaný. Mladiča, ktorý počas rozsudku vykríkol “Všetko je to klamstvo” vyviedli zo sály súdu.

Srbi reagujú na odsúdenie s pobúrením a v Srbsku silnejú protiamerické a protizápadné nálady. Odsúdení srbskí predstavitelia sa stávajú legendami v srbskom povedomí a Srbi vnímajú odsúdenie svojich lídrov ako akt poníženia Srbska. Vojnu v Juhoslávii  vyprovokovali USA, ktoré sledovali po víťazstve v studenej vojne svoje strategické ciele a rozhodli sa okrem iného chaotizovať aj Balkán.

Generál Mladič bol a zostal pre Srbov národným hrdinom. (Foto: archív)

Pravda o genocíde: moslimovia vraždili Srbov
“Pre Srbov je významným faktom aj skutočnosť, že nikto nikdy nepostavil pred súd kosovských hrdlorezov z UCK, ktorí fungujú pod americkým krytím: Hasima Thaciho, prezidenta nepriznaného Kosova, ktorý je zodpovedný z vraždy srbských civilistov a za obchod s ľudskými orgánmi, či Ramusha Haradinaja, ktorý je obvinený takisto z vraždenia kosovských Srbov. Ten sa stal premiérom Kosova.

Brusel navyše núti oficiálny Belehrad viesť s kosovskými mäsiarmi rozhovory o dobrých susedských vzťahoch, pretože týmito rozhovormi podmieňuje prijatie Srbov do EÚ. “Odsúdenie Mladiča je finálnou bodkou v srbskej tragédii z konca 90. rokov. Generála odsúdili, no srbskí lídri sa stali symbolmi odporu proti Západu pre celé Srbsko,” konštatuje rusvesna.su.

Už niekoľko rokov sa v nezávislých médiách objavujú informácie, že obvinenie Srbov z údajnej masakry v Srebrenici je mediálny podvod, ktorý vytvorila a živí ho západná propaganda.

Srbská spisovateľka a bojovníčka za ľudské práva, Ljiljana Bulatovičová pre mesačník ZEM & VEK k tejto téme povedala: “Zo Srebrenice najprv moslimovia vyhnali Srbov. Zavraždili srbského poslanca Zekiča, ktorý rokoval o mieri. Potom prišlo ešte niekoľko útokov na srbské rodiny, v dôsledku čoho Srbi z mesta ušli. Moslimovia tam vyvraždili 3 238 Srbov.

Následne osídlili Srebrenicu svojimi utečencami z iných oblastí. Títo utečenci tam nechceli dlho ostať a snažili sa o návrat domov, ale ich vlastní ľudia zabili každého, kto sa pokúsil mesto opustiť. Keď ho nakoniec obkľúčili srbské vojská, UNPROFOR mal moslimov odzbrojiť, lenže oni odovzdali len staré nefunkčné zbrane a tie, do ktorých nemali muníciu”.

Bulatovićová potvrdila, že v roku 1993 americký prezident Bill Clinton ponúkol bosnianskemu prezidentovi Alijovi Izetbegovičovi dohodu: keď zabezpečí, aby niekde bolo päťtisíc moslimských obetí, NATO spustí letecké útoky na srbské pozície. Okrem iných to vo svojej knihe potvrdil vojnový primátor Srebrenice.

Ako dodala, existuje aj videozáznam, v ktorom Izetbegovič žiada od Clintona leteckú podporu. Potom sa vrátil do Sarajeva, kde zvolal poradu, ktorá mala určiť, kde a ako týchto ľudí obetujú.

“Hakija Meholjić, ktorý bol vtedy šéfom väzníc a koncentračných táborov, sa teraz stáva hrdinom, lebo tento fakt zverejnil. Existujú však tímy mimovládnych organizácií, ktoré robia všetko preto, aby mýtus o Srebrenici udržali.

Učia ženy, ako majú klamať a hrať, aby nezainteresovaných ľudí presvedčili o tom, že v Srebrenici bola genocída. Tieto ženy cestujú po svete a každého presviedčajú svojimi slzami.

Nedávno boli v Južnej Amerike. Kto im ich hradí cesty? Jednoducho ide o cielenú lož, ktorá má prevalcovať pravdu. V skutočnosti moslimovia zo Srebrenice po nociach prepadali Srbov v okolitých dedinách, lúpili tam a vraždili. Tieto srbské obete neskôr predstavili ako moslimov, ktorých vyvraždili Srbi,” uzavrela Bulatovičová.

Srebrenica je kolosálny podvod západnej propagandy, hovoria svedkovia udalostí. (Foto: archív)