Úvod Politika Srbi preskúmajú následky náletov NATO na zdravie obyvateľov

Srbi preskúmajú následky náletov NATO na zdravie obyvateľov

Foto: archív

Srbský parlament má vytvoriť výbor, ktorého úlohou bude preskúmať, aké zdravotné následky na tamojšom obyvateľstve zanechali nálety NATO z roku 1999. Príslušný návrh predložila predsedníčka zákonodarného zboru Maja Gojkovičová. Výbor má do konca roka 2020 vypracovať správu o svojich zisteniach.

S iniciatívou za preskúmanie možných škodlivých vplyvov náletov na zdravie prišla už dávnejšie belehradská neuroonkologička Danica Grujičičová. Hovorí o „obrovskom náraste množstva onkologických ochorení“ v Srbsku, kde sa iba pri leukémii zvýšil počet úmrtí o 139 percent. Zvýšenie úmrtnosti v dôsledku rakovinových ochorení v rokoch 2001 – 2010 ukázali aj iné štúdie.

Severoatlantická aliancia použila pri náletoch na Srbsko v roku 1999 aj nálože obsahujúce ochudobnený urán. Ten sa pridáva do protipancierových zbraní vzhľadom na jeho vysokú objemovú hmotnosť. V porovnaní s prírodným uránom obsahuje ochudobnený urán v prevažnej miere neštiepny izotop s nukleónovým číslom 238. Vzniká ako odpadový produkt pri výrobe obohateného uránu na energetické potreby.