Úvod ZO ZAHRANIČIA Srbsko bude aj naďalej kupovať zbrane od Ruska

Srbsko bude aj naďalej kupovať zbrane od Ruska

Aleksandar Vulin. (Foto: archív)

Srbský minister obrany Aleksandar Vulin uviedol, že Srbsko bude aj naďalej nakupovať zbrane od „spriatelených štátov“, a to aj za cenu hroziacich sankcií zo strany Spojených štátov. „Srbsko nie je kolónia, a samo sa rozhodne aj v otázke posilnenia a vybavenia svojich ozbrojených síl,“ povedal Vulin.

Najnovšie dodávky zbraní z Ruska využije Srbsko podľa Vulina na „obranné účely“. Na margo hroziacich amerických sankcií srbský minister obrany povedal, že na takýto krok nie je dôvod zo strany „žiadneho štátu, ktorý ctí medzinárodné právo a právo Srbska na slobodné rozhodovanie“.

Viacerí americkí predstavitelia pohrozili Belehradu sankciami, ak kúpi od Ruska ďalšie zbrane. Srbsko nedávno dostalo od Ruska moderný protilietadlový systém Pancir-S1. Moskva v minulosti dodala Belehradu aj stíhacie lietadlá, bojové vrtuľníky či obrnené transportéry.

Napriek tomu, že Srbsko sa usiluje o členstvo v EÚ, Belehrad pod vedením prezidenta Aleksandara Vučiča upevňuje svoje politické a vojenské vzťahy s Ruskom, ktoré je jeho významným spojencom. Srbsko sa zaviazalo, že sa nestane členom NATO, a odmietlo sa pripojiť k sankciám, ktoré na Rusko uvalila EÚ pre jeho politiku na Ukrajine.