Úvod Politika Srbsko chce vyriešiť kosovskú otázku zmenou hraníc

Srbsko chce vyriešiť kosovskú otázku zmenou hraníc

Ivica Dačič. (Foto: archív)

Podľa srbského ministra zahraničia Ivicu Dačića ruský prezident Vladimir Putin už pred rokmi súhlasil s myšlienkou zmeny hraníc s Kosovom. Celú záležitosť vraj s ruskou hlavou štátu osobne prediskutoval srbský prezident Aleksandar Vučić. Podrobnosti plánu na výmenu územia však minister neuviedol.

„Putin odsúhlasil tento návrh pred piatimi rokmi. Ja aj Vučić sme s ním veľakrát hovorili,“ vyhlásil Dačić, ktorý vyvolal rozruch slovami, že zmena hranice s Kosovom je oficiálnym návrhom Srbska na riešenie kosovskej otázky. Putin pritom „nerobí rozhodnutie, ale pýta sa nás, aké riešenie to bude“.

O korekcii hranice hovorí nielen Vučić, ale aj jeho kosovský náprotivok Hashim Thaci. Podľa médií by malo ísť o výmenu prevažne Srbmi obývaného severu Kosova za oblasť Preševského údolia na juhu Srbska s početnou albánskou menšinou.

Dialóg medzi Belehradom a Prištinou o normalizácii vzťahov je momentálne na bode mrazu, keďže srbskí predstavitelia odmietajú rokovať s Kosovom, kým Priština nezruší stopercentnú colnú prirážku, ktorú uvalila na srbský tovar minulý rok v novembri.

Zmenu hraníc na Balkáne odmieta nemecká kancelárka Angela Merkelová, keďže by podľa nej mohla vzkriesiť krivdy z vojen v 90. rokoch. S plánom nesúhlasí ani kosovský premiér Ramush Haradinaj.

V roku 2008 kosovskí Albánci jednostranne vyhlásili nezávislosť Kosova, ktorú síce uznala vyše polovica členských štátov OSN, nie však Srbsko. Stanovisko Belehradu podporuje Rusko, ale napríklad aj Čína a päť členov EÚ vrátane Slovenska.