Úvod ZO ZAHRANIČIA Srbsko a Kosovo pokročili, podpísali dohody o obnovení vlakových a diaľničných spojení

Srbsko a Kosovo pokročili, podpísali dohody o obnovení vlakových a diaľničných spojení

Aleksandar Vučič a Hashim Thaci. (Foto: archív)

Srbsko a Kosovo podpísali dohody o obnovení vlakových a diaľničných spojení, ktoré sprostredkovali Spojené štáty americké. Stalo sa tak počas medzinárodnej bezpečnostnej konferencie v nemeckom Mníchove, oznámil americký veľvyslanec v Nemecku a špeciálny vyslanec pre normalizáciu vzťahov medzi Kosovom a Srbskom Richard Grenell.

„Dnešné historické dohody o rozvoji železničných a diaľničných spojení medzi Belehradom a Prištinou pomôžu uľahčiť pohyb osôb a tovaru medzi Srbskom a Kosovom,“ povedal diplomat pre agentúru The Associated Press.

Nové dohody podľa Grenella „stavajú na dohode podpísanej minulý mesiac, ktorá po prvý raz po 21 rokoch obnoví priame lety medzi hlavnými mestami“. Podrobnosti o dohodách zatiaľ nie sú známe.

Na slávnostnom podpisovaní sa zúčastnili spolu s Grenellom lídri Kosova aj Srbska. Srbský prezident Aleksandar Vučič sa pri tejto príležitosti vyjadril, že je „šťastný z dnešného pokroku“ a poďakoval sa americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a Grenellovi.

„Cítime, že vďaka tomuto budeme mať lepšiu budúcnosť a že zabezpečíme mier pre budúce desaťročia,“ povedal. Kosovský prezident Hashim Thaci krok označil za ďalší míľnik. „Veľký krok smerom k dosiahnutiu konečnej mierovej dohody,“ napísal na sociálnej sieti.

Kosovo sa odtrhlo od Srbska v roku 2008 za asistencie USA a ďalších západných štátov. Ako nezávislý štát ho uznala viac ako stovka krajín, niektoré to však odmietli vrátane Slovenskej republiky. Belehrad jeho nezávislosť takisto odmieta uznať a vzájomné vzťahy ostávajú napäté.