Úvod ZO ZAHRANIČIA Srbsko prijalo od Ruska ďalšiu dodávku zbraní

Srbsko prijalo od Ruska ďalšiu dodávku zbraní

Aleksandar Vučić. (Foto: archív)

Srbský prezident Aleksandar Vučić ocenil ďalšiu dodávku zbraní z Ruska. Vučić sa na vojenskej základni neďaleko Belehradu zúčastnil na cvičení, počas ktorého vojaci testovali nedávno zakúpené protitankové riadené strely Kornet.

„Teší ma, že naši vojaci majú radosť z nákupu Kornetov z Ruska… Je to pravdepodobne jedna z najlepších protitankových zbraní na svete,“ povedal srbský prezident. „Kornet je dôležitým obranným nástrojom na odstrašenie kohokoľvek od potenciálnej agresie proti našej krajine,“ dodal Vučić.

Srbsko sa v poslednom čase vyzbrojuje ruským, ale aj čínskym arzenálom. Moskva v uplynulých mesiacoch odovzdala Belehradu 30 bojových tankov a 30 obrnených transportérov. Srbsko tiež nedávno zakúpilo sofistikované ruské systémy protivzdušnej obrany Pancir-S1, ako aj čínske útočné a transportné helikoptéry a aj drony.

Napriek tomu, že sa Srbsko formálne usiluje o členstvo v Európskej únii, odmietlo zosúladiť svoju zahraničnú politiku s EÚ a namiesto toho posilnilo svoje spojenectvo s Ruskom a Čínou. Vučić vyhlásil, že Belehrad „zostáva na európskej ceste“, ale zároveň dodal, že bude naďalej „udržiavať“ svoje priateľské vzťahy s Moskvou a Pekingom.

Na vstup do Európskej únie potrebuje Srbsko podporu všetkých jej členských krajín. To môže byť pre prípadný vstup problematické, keďže má napäté vzťahy so susedným Chorvátskom, ktoré je členom únie.

Záhreb v súčasnosti podľa analytikov vedie s Belehradom malé preteky v zbrojení. Tamojšia vláda už potvrdila nákup dvanástich stíhačiek Rafale z Francúzska. Srbsko nedávno dostalo šesť stíhačiek MiG-29 z Ruska a ďalšie štyri stroje tohto typu z Bieloruska.