Úvod Politika Srbsko: Uznanie Kosova je nesplniteľná misia

Srbsko: Uznanie Kosova je nesplniteľná misia

Foto: archív

Uznanie Kosova je pre Srbsko nesplniteľná misia. Vyhlásili to srbskí predstavitelia po rokovaní s kosovskými partnermi v Berlíne. Lídri Nemecka a Francúzska, ktorí dialóg sprostredkovali, pritom hovorili o dohode medzi znepriatelenými štátmi.

Srbsko podľa prezidenta Aleksandara Vučiča nemá v súčasnosti partnera na seriózny a zodpovedný dialóg. Vyhlásil to po skončení konferencie o západnom Balkáne, na ktorej sa zúčastnili viaceré krajiny regiónu. Kosovo si podľa neho namiesto rokovania dáva stále nové požiadavky.

Na situáciu reagoval aj kosovský prezident Hashim Thaci, ktorý označil päťhodinový dialóg za mimoriadne zložitý. Konferencia sa v Berlíne konala pod záštitou nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Úrad nemeckej líderky pritom pred Vučičovým vystúpením v srbskej televízii oznámil, že prezidenti sa dohodli na pokračovaní politických rokovaní.

Jadrom sporu je uznanie nezávislosti Kosova, bývalej súčasti Srbska. Územie obývané prevažne etnickými Albáncami vyhlásilo samostatnosť v roku 2008. Rozhovory o možnej výmene území a vyriešení sporu stroskotali po tom, ako Kosovo na jeseň uvalilo stopercentné clá na dovoz tovaru zo Srbska.