Úvod Politika Srbsko varuje pred novou vojnou na Balkáne

Srbsko varuje pred novou vojnou na Balkáne

Foto: archív

Srbskí činitelia varovali pred ďalšou vojnou na Balkáne, ak sa Albánci pokúsia vytvoriť spoločný štát s Kosovom v tomto konfliktmi vyčerpanom regióne a Západ ich plán neodmietne.

Podráždené reakcie zo srbskej strany prišli po tom, ako albánsky premiér Edi Rama v rozhovore pre americké noviny Politico uviedol, že zväzok Albánska a Kosova, kde dominuje albánske etnikum, nemožno vylúčiť, ak sa začnú vytrácať vyhliadky západobalkánskych krajín na členstvo v Európskej únii.

Srbský minister práce a sociálnych vecí Aleksandar Vulin očakáva, že EÚ a NATO takéto výroky odsúdia, inak by to mohlo viesť k ďalšiemu konfliktu na Balkáne. Predpokladá, že do novej vojny by bolo vtiahnuté aj Macedónsko a Čierna Hora, kde žije početné albánske obyvateľstvo.

Väčšina balkánskych vojen vznikla v súvislosti s pokusmi vytvoriť spoločné, etnicky čisté štáty. Kosovo, bývalý región Srbska, vyhlásil nezávislosť v roku 2008. Belehrad ani jeho hlavný spojenec Rusko však samozvanú republiku neuznali. Vojny na Balkáne si v 90. rokoch 20. storočia vyžiadali desaťtisíce mŕtvych a milióny ľudí bez domova.

Srbskí činitelia naznačili, že v prípade vzniku „všealbánskeho“ štátu na Balkáne by sa Srbsko mohlo pokúsiť vytvoriť úniu s Republikou srbskou, ktorá je jedným z dvoch hlavných celkov susednej Bosny a Hercegoviny. Takýto krok by však bol v rozpore s mierovou zmluvou, ktorou sa v roku 1995 skončila bosnianska vojna.