Úvod ZO ZAHRANIČIA Srbsko vyhlásilo, že nikdy neuvalí sankcie na Rusko

Srbsko vyhlásilo, že nikdy neuvalí sankcie na Rusko

Srbský prezident Aleksandar Vučič s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom. (Foto: archív)

Belehrad vyhlásil, že nikdy neuvalí sankcie na Ruskú federáciu, napriek výzvam Európskej únie, že Srbsko musí zosúladiť svoju zahraničnú politiku s 27-člennou EÚ, ak chce do nej vstúpiť. 

Predseda srbského parlamentu Ivica Dačič povedal, že Rusko je najlepší spojenec Srbska a chráni jeho územnú celistvosť – poukázal tým na ruskú podporu Belehradu, ktorý odmieta uznať nezávislosť svojej provincie Kosovo, vyhlásenú v roku 2008.

Dačič na konferencii s názvom „Rusko na Balkáne, pohľad do budúcnosti“ uviedol, že Srbsko napriek tlaku nikdy nezavedie sankcie proti priateľovi Rusku.“ Vzťahy medzi Srbskom a Ruskom sú dôležité zo strategického hľadiska. Sú na vrchole, na najvyššom bode, aký si naše generácie pamätajú,“ vyhlásil Dačič.

Na rozdiel od susednej Čiernej Hory, Severného Macedónska a Albánska sa Srbsko nepripojilo k západným protiruským sankciám, keď to v roku 2014 po referende pripojilo ukrajinský Krymský polostrov k svojmu územiu, alebo keď zatklo opozičného lídra Alexeja Navaľného.

Namiesto toho Srbsko, ktoré sa oficiálne uchádza o členstvo v EÚ, rozvíja blízke vzťahy so svojím tradičným slovanským spojencom Ruskom, ako aj s Čínou. Robí to napriek varovaniam Západu, že obe veľmoci majú podľa neho negatívny vplyv na balkánsky región, ktorý sa ešte stále spamätáva z vojen z 90. rokov 20. storočia.