Úvod Politika Srbsko žiada vydanie kosovského expremiéra Haradinaja

Srbsko žiada vydanie kosovského expremiéra Haradinaja

Ramush Haradinaj. (Foto: archív)

Srbsko oficiálne požiadalo francúzske úrady o vydanie bývalého kosovského premiéra Ramusha Haradinaja, ktorý čelí obvineniam z vojnových zločinov. Haradinaj pôsobil ako povstalecký veliteľ počas kosovského konfliktu v rokoch 1998 – 1999, vedúceho k vyhláseniu nezávislosti tohto regiónu od Srbska.

Na základe zatykača vydaného srbskými úradmi ho zadržali vo Francúzsku. Francúzsky súd rozhodol, že Haradinaj musí zostať vo vyšetrovacej väzbe, kým sa nerozhodne, či bude vydaný na stíhanie do Srbska. Belehrad teraz oficiálne požiadal o jeho extradíciu.

Kosovské úrady naliehajú na Paríž, aby srbskú žiadosť zamietol a Haradinaja prepustil na slobodu. Požadujú tiež, aby sa za jeho prepustenie zasadila aj Európska únia. Tento bývalý vysokopostavený veliteľ Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) absolvoval už dva procesy pred tribunálom OSN, pričom bol opakovane zbavený obvinení z vojnových zločinov.

Odmieta pritom tvrdenia Belehradu, že počas kosovského konfliktu dohliadal na mučenie a vraždy etnických Srbov. Haradinaj bol zadržaný už v roku 2015 v Slovinsku, tamojšie orgány ho však čoskoro prepustili na slobodu.