Úvod Politika Staněk: Poľsko môžu zaplaviť imigranti z Ukrajiny

Staněk: Poľsko môžu zaplaviť imigranti z Ukrajiny

Foto: Michaela Kolimárová

Ekonóm a prognostik Peter Staněk počas verejnej Diskusie na palete pripomenul, že Poľsko má byť podľa zámerov americko-poľského politológa Zbigniewa Brzezinského z 90. rokov 20. storočia kľúčovým lídrom zjednotenej Európy, čo sa dnes napĺňa. Hlas ostatných krajín V4 – Slovenska, Česka a Maďarska Poľsko podceňuje, považuje sa za dostatočne veľké a silné, aby robilo samostatnú proamerickú politiku.

Poľsko má zo svojich proamerických postojov z toho v rámci EÚ aj NATO politické a ekonomické výhody na úkor iných štátov bývalého socbloku. Vlna antiruských emócií však nie je podľa Staněka živená zvnútra Poľska, ale umelo politicky a mediálne vyvolávaná.

Peter Staněk poznamenal, že Poľsko dostane ako odmenu za svoje extrémne negatívne postoje k Rusku z EÚ cca 105 miliárd eur, čo má byť zábezpeka, že Poľsko zo svojho protiruského kurzu neustúpi.

Poľsko pocíti podľa Staněka otázku prílevu imigrantov naplno v okamihu, keď príde ku gradácii konfliktu na Ukrajina. Potom títo imigranti budú rovnakým problémom pre Ukrajinu, ako je problémom pre Maďarsko, Slovensko, Česko či Rakúsko.

Peter Staněk v Diskusii na palete: