Medovka má svoj domov v oblasti východného Stredomoria. Starí Rimania ňou tíšili kŕče, upokojovali srdce aj zaháňali melanchóliu. Verili, že po čaji z medovky sa snívajú krajšie sny, preto ju obľubovali najmä vo večerných hodinách. Ľudia okrem toho oddávna tvrdili, že medovka predlžuje život, a tak ju nazývali elixírom života.
Slúžila nielen ako liek, ale aj ako korenina či prísada do likérov. Karmelitánski mnísi ju pridávali do svojho slávneho univerzálneho lieku, známeho pod názvom karmelitánsky lieh. Medovka skutočne znižuje stres, upokojuje, uvoľňuje, rýchlejšie navodí spánok a povzbudzuje trávenie.
Okrem silíc v nej nájdeme aj ďalšie látky upokojujúce organizmus a utišujúce bolesť. Jej účinky sa prejavujú na celom tele, nervovom systéme aj psychike. Spoľahlivo pomôže nielen pri strese a napätí, ale aj pri začínajúcej migréne. Je účinná pri búšení srdca, závratoch a nespavosti.
Medovku si možno ľahko vypestovať zo semienok či sadeničiek. Výborne sa hodí aj na balkóny, kde sa jej darí spolu s ďalšími bylinkami, napríklad mätou. Obľubuje polotieň a veľa vlahy. Liečivé pritom nie sú kvietky, ale lístky, ktoré sa zberajú pred kvitnutím rastliny.
Ak chcete medovku usušiť, zaveste celé vetvičky na dobre vetranom mieste, kam nedopadajú priame slnečné lúče. Po usušení vetvičky odstráňte, lístky rozdrvte a uskladnite v uzavretej nádobe.
Čerstvé lístky medovky skvele ochutia limonády, zeleninové i ovocné šaláty, hodia sa do omáčok i bylinkových masiel. Čerstvú medovku nasekajte alebo pomrvte, aby sa uvoľnili vonné silice.