Úvod ZO ZAHRANIČIA Starostovia Berlína, Madridu a Viedne telefonovali s podvodníkom, vydávajúcim sa za Klička

Starostovia Berlína, Madridu a Viedne telefonovali s podvodníkom, vydávajúcim sa za Klička

Vitalij Kličko. (Foto: archív)

Starostovia metropol Nemecka, Španielska a Rakúska sa stali v uplynulých dňoch obeťami podvodu, keď namiesto starostu ukrajinského hlavného mesta Kyjev Vitalija Klička absolvovali videohovor s osobou, ktorá sa zaňho vydávala.

Na objasnenie záležitosti vyzval samotný Kličko a upozornil, že telefonáty s ním bývajú vždy organizované len cez oficiálne miesta v Kyjeve a na rozhovory v angličtine či nemčine nikdy nepotrebuje tlmočníka.

Nemeckí bezpečnostní predstavitelia vyšetrujú incident, pri ktorom berlínska starostka Franziska Giffeyová telefonovala s mužom vydávajúcim sa za Klička. Podľa hovorcu polície ide o politicky motivovaný čin. To, že nešlo o kontakt so skutočným starostom Kyjeva neskôr na sociálnej sieti potvrdil aj ukrajinský veľvyslanec v Berlíne Andrij Meľnyk.

Hovorkyňa starostky nemeckej metropoly Lisa Frerichsová poznamenala, že prvých 15 minút hovoru prebehlo úplne normálne, neskôr sa však začali objavovať témy, ktoré vzbudili podozrenie, že ide o podvod. Muž vydávajúci sa za Klička chcel napríklad hovoriť o Ukrajincoch, ktorí „sa pokúšajú získať v Berlíne sociálne dávky“.

Terčom podvodníka sa stal aj starosta španielskeho hlavného mesta Madrid José Luis Martinez-Almeida. Ako priblížil hovorca jeho úradu Daniel Bardavío Colebrook, starosta hovor skončil, pretože nadobudol podozrenie, či je jeho komunikačným partnerom pravý Kličko.

Zatiaľ čo starostovia Berlína a Madridu počas telefonátu s údajným Kličkom vytušili, že ide o podvod, starosta rakúskej metropoly Viedeň Michael Ludwig si to nevšimol, uviedol v príspevku na sociálnej sieti zastupujúci šéfredaktor bulvárneho nemeckého denníka Bild Paul Ronzheimer.

Vedenie mesta Viedeň v súvislosti s incidentom uviedlo, že ide o „digitálne vedenie vojny“ s cieľom otriasť dôverou v politiku a diskreditovať Ukrajinu a jej spojencov. Kličko vo videoreakcii, ktorú zverejnil Bild, poznamenal, že je potrebné okamžite vyšetriť, kto za týmto podvodom stál. Muž, ktorý tvrdil, že je starostom Kyjeva, podľa Klička porozprával absurdné veci.