Úvod Z DOMOVA Startup Invident začína vyrábať neviditeľné zubné strojčeky

Startup Invident začína vyrábať neviditeľné zubné strojčeky

Foto: archív

Celý proces výroby neviditeľných strojčekov od virtuálneho plánovania liečby cez 3D tlač zubných modelov až po samotné tvarovanie začala na Slovensku spoločnosť Invident. Ako za tento startup pre TASR povedal Peter Vyšný, s testovacou výrobou v Košiciach začali pred týždňom.

Ako uviedol, liečba neviditeľnými strojčekmi sa ako efektívny spôsob vyrovnania zubov udomácnila už aj na Slovensku a je dostupná vo viacerých ambulanciách čeľustných ortopédov.

Takéto strojčeky na mieru doposiaľ vyrábali len v zahraničí. „Tie, ktoré sa dodávali na Slovensko, vyrábali napríklad v Číne, Indii alebo v Mexiku. Na Slovensku nikdy nebol celý výrobný proces. Všetko robíme pod jednou strechou, materiál nakupujeme po celom svete,“ spresnil.

Za projektom stojí tím nadšencov pre digitálne technológie v zubnom lekárstve. Podľa vedúceho klinického plánovania spoločnosti Daniela Urbana je zámerom priniesť tento nástroj na narovnanie zubov do rúk slovenských čeľustných ortopédov.

„Naším cieľom bolo aj výrazne skrátiť čas od príjmu prípadu po hotový produkt, ako aj umožniť čeľustným ortopédom efektívnejšie komunikovať požiadavky týkajúce sa plánovania a výsledku liečby.

Veľkou výhodou je, že rozumieme lokálnemu trhu a dokážeme rýchlejšie reagovať na požiadavky našich partnerov,“ povedal s tým, že zároveň chcú prispieť k rozvoju znalostnej ekonomiky.

Vyšný vysvetlil, že technologický postup výroby neviditeľných strojčekov vyžaduje príjem dát pre virtuálne plánovanie posunu zubov v špecializovanej aplikácii. Dáta získavajú skenovaním zubov priamo pri návšteve zubnej ordinácie alebo digitalizáciou štandardných odtlačkov zubov.

„Výsledkom plánovania liečby sú počítačové modely zubov, jeden pre každý krok liečby. Tieto modely sa následne vyrobia technikou 3D tlače. Hotové modely potom slúžia ako formy na tvarovanie neviditeľných strojčekov za tepla,“ vysvetlil.

Slovenský startup Invident podľa neho vznikol aj so zámerom napomôcť prenosu teoretických poznatkov do praxe a posunúť Slovensko z pozície konzumenta do pozície producenta moderných technológií v zubnom lekárstve.