Úvod Spoločnosť Štát uhradí výrazne viac dní OČR, ošetrovať bude môcť aj súrodenec

Štát uhradí výrazne viac dní OČR, ošetrovať bude môcť aj súrodenec

Foto: archív

Ošetrovanie člena rodiny – takzvanú „očeerku“ – uhrádza Sociálna poisťovňa v súčasnosti iba desať dní. Už od septembra sa však tento čas predĺži na celé tri mesiace. Ďalšia novinka je, že ošetrovať bude môcť napríklad aj súrodenec. Zamestnávatelia v tom problém nevidia a rodičia si návrh na zmeny pochvaľujú.

Zmeny pravidiel prináša novela zákona o sociálnom poistení. O dlhšie ošetrovné budú môcť požiadať poistenci, ktorí sa o dieťa alebo iného príbuzného starajú celý deň a v domácom prostredí.

„Nárok na takéto dlhodobé ošetrovné bude mať poistenec, ktorý sa stará o chorého príbuzného po skončení hospitalizácie, pričom jeho stav si ešte vyžaduje dlhodobú domácu starostlivosť najmenej 30 dní, ale aj v prípade, ak ide o nevyliečiteľné ochorenie a vyžaduje sa paliatívna starostlivosť,“ vraví hovorkyňa ministerstva sociálnych vecí a rodiny Veronika Husárová.

Zamestnávatelia výhrady nemajú. Zmien sa neobávajú, ak zamestnanci nebudú očeerky zneužívať. Novela rozširuje aj okruh osôb, ktorým môže nárok na ošetrovné vzniknúť, a to o priameho príbuzného. Po novom by takýto nárok mohol byť aj v prípade prarodičov, vnučiek a vnukov, prípadne súrodencov.

Doteraz zostávali niektoré matky s dlhodobo chorým dieťaťom niekoľko týždňov či dokonca mesiacov bez akéhokoľvek príjmu. Hradených 90 dní preto vítajú. Z rozpočtu si zmeny vyžiadajú tento rok 800-tisíc eur. V roku 2020 by to odhadom mali byť 3 milióny 300-tisíc eur.