Úvod ZO ZAHRANIČIA Státisíce Francúzov vyšli do ulíc: Macron, nechceme tvoje pasy!

Státisíce Francúzov vyšli do ulíc: Macron, nechceme tvoje pasy!

Foto: TASR

V Paríži a ďalších francúzskych mestách sa opäť protestovalo proti zdravotným pasom potrebným na vstup na rôzne verejné miesta aj proti povinnému očkovaniu zdravotníkov proti covidu, ktoré schválila ústavná rada, najvyššia súdna inštancia v krajine.

Podľa údajov ministerstva vnútra vyšlo do ulíc v celej krajine 237-tisíc ľudí, z toho 17-tisíc v Paríži. Protesty sa konali napríklad aj v Marseille, Nice a Lille. Demonštranti niesli plagáty s nápismi ako „Nie diktatúre“ alebo „Macron, nechceme tvoje zdravotné pasy“.

Podľa nového nariadenia sa totiž musia ľudia v reštauráciách, kaviarňach, kinách, divadlách a na koncertoch, ako aj pred cestou lietadlom, vlakom a autobusom na dlhšie vzdialenosti preukazovať dokladmi o očkovaní, prekonaní ochorenia či negatívnym testom na koronavírus.

V severofrancúzskom Cambrai zostali zatvorené takmer všetky reštaurácie, kaviarne a bary. „Nie sme proti vakcíne. Sme proti tomu, že musíme kontrolovať našich hostí,“ citovala agentúra Reuters manažéra jedného z barov.

Proti zdravotným pasom a povinnému očkovaniu zdravotníkov a hasičov, ktoré je taktiež zahrnuté v zákone, sa vo Francúzsku masívne protestuje už tretí týždeň. Zdravotné pasy podľa ich odporcov prehlbujú nerovnosti medzi občanmi, diskriminujú chudobnejšie vrstvy obyvateľstva a obmedzujú slobodu.

Mnohí demonštranti sa vyjadrujú, že odmietajú byť pokusnými morčatami nových vakcín a v zdravotných pasoch vidia skrytú očkovaciu povinnosť a „spoločnosť pod kontrolou“. Podobné preukazy zaviedli aj iné európske krajiny, ale francúzske opatrenia vrátane povinného očkovania zdravotníkov sú zrejme najprísnejšie, podotýka Reuters.