Úvod Politika Státisíce Turkov protestovali proti režimu Erdogana

Státisíce Turkov protestovali proti režimu Erdogana

Foto: archív

Státisíce ľudí sa zišli v centre Istanbulu, aby protestovali proti potláčaniu demokracie v Turecku. Masová demonštrácia v najväčšom meste krajiny zavŕšila 400 kilometrov dlhý protestný pochod tureckej opozície, informovala agentúra DPA. Podľa opozičných zdrojov sa na zhromaždení v istanbulskej štvrti Maltepe zišlo viac ako 1,5 milióna ľudí. Do služby bolo povolaných približne 15 000 policajtov.

Na demonštrácii vystúpil líder hlavnej opozičnej sily – Republikánskej ľudovej strany (CHP) – Kemal Kiličdaroglu, ktorý požadoval skončenie výnimočného stavu zavedeného v krajine po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat z vlaňajšieho júla. Vyzýval tiež na skončenie rozsiahlych poprevratových represií a čistiek v radoch novinárov a tureckých štátnych zamestnancov.

Šesťdesiatdeväťročný Kiličdaroglu sa 15. júna vydal na pochod z hlavného mesta Ankara, keď bol jeden z poslancov jeho strany odsúdený na 25 rokov väzenia za zverejnenie informácií o tureckých dodávkach zbraní pre islamistických povstalcov v Sýrii. K Pochodu za spravodlivosť sa postupne pridali desaťtisíce ľudí.

„Pochodovali sme za spravodlivosť, ktorá neexistuje. Pochodovali sme za nespravodlivo prepustených štátnych zamestnancov… Vydali sme sa na pochod, pretože sme proti režimu jedného muža,“ uviedol dnes Kiličdaroglu s odkazom na čoraz autoritatívnejšieho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Samotný prezident sa snažil pokojný protestný pochod zdiskreditovať tvrdením, že sa CHP spriahla s teroristickými organizáciami ohrozujúcimi Turecko.