Úvod Politika Štatistický úrad SR: Pri sumarizácii volieb prezidenta nebudeme spolupracovať s ESET-om

Štatistický úrad SR: Pri sumarizácii volieb prezidenta nebudeme spolupracovať s ESET-om

Koláž: archív

Na internete sa často objavujú informácie o tom, že pri počítačovom spracúvaní výsledkov marcových volieb prezidenta Slovenskej republiky sa má popri Štatistickom úrade (ŠÚ) SR podieľať aj známa slovenská softvérová firma ESET, ktorá je majetkovo prepojená s Denníkom N a sponzoruje neparlamentnú ultraliberálnu stranu Progresívne Slovensko.

Internetoví diskutéri v tejto súvislosti vyjadrujú obavy z možnej manipulácie výsledkov volieb, keďže ESET sa cez Progresívne Slovensko nepriamo podieľa aj na financovaní kampane prezidentskej kandidátky Zuzany Čaputovej a zároveň podpredsedníčky spomenutej strany. Tá jej od 14. júna 2018 do 5. februára 2019 poslala na transparentný účet dokopy 178 700 eur. Objavili sa názory, že ak by bol ESET zaangažovaný do zratúvania hlasov, išlo by o stret záujmov.

Portál napalete.sk preto oslovil ŠÚ SR s otázkou, či je pravdivá informácia o spolupráci tejto štátnej inštitúcie s ESET-om pri prezidentských voľbách. “Pri sumarizácii výsledkov volieb prezidenta nebude Štatistický úrad spolupracovať so spoločnosťou ESET. S firmou ESET neprebiehala v minulosti a ani v súčasnosti neprebieha nijaká spolupráca pri činnostiach sumarizácie výsledkov nijakých z volieb,” uviedla pre napalete.sk hovorkyňa ŠÚ SR Jana Morháčová.