Úvod Z DOMOVA Štátne lesy TANAP-u sú v konflikte so štátnymi ochranármi pre usmrtené medvede

Štátne lesy TANAP-u sú v konflikte so štátnymi ochranármi pre usmrtené medvede

Foto: archív

Prípad s uspatím medveďov dokazuje, že vo Vysokých Tatrách je potrebný „racionálny a systematický manažment populácie medveďa hnedého, založený na odborných základoch“. Tvrdí to riaditeľ Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP-u) Ján Marhefka. S podnetom na prešetrenie postupu ochranárov sa lesy obrátili na Slovenskú inšpekciu životného prostredia.

Marhefka považuje za opovážlivé, ak ich ako správcu územia a užívateľa poľovného revíru kontaktuje zásahový tím pre medveďa až po zásahu. „Domnievame sa, že tento postup bol prinajmenšom neštandardný, ak nie nezákonný. Práve preto je mimoriadne dôležité celú záležitosť riadne prešetriť, aby sa situácia v budúcnosti nezopakovala,“ uviedol.

Šéf Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo považuje zásah Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR proti medveďom za zákonný a v súlade s predpismi. Inšpekcia sa s prípadom medveďa vo Vysokých Tatrách oboznámila ešte vlani.

„Z nášho pohľadu neprišlo k porušeniu zákona o ochrane prírody a krajiny a z toho dôvodu nemohlo prísť ani k porušeniu zákona o poľovníctve,“ priblížil Jenčo. Neprišlo podľa neho ani k porušeniu osobitných predpisov, takže nemôžeme hovoriť ani o podozrení zo spáchania trestného činu, ani správneho deliktu.

Prípad preveruje aj polícia, ktorá začala v prípade konať na základe telefonátu riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u vedeniu obvodného oddelenia polície vo Vysokých Tatrách, ako aj na základe medializovaných informácií.

Situáciu kritizuje minister životného prostredia Ján Budaj. Hovorí o zastrašovaní zásahového tímu pre medveďa hnedého. Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR mobilizoval a usmrtil v noci z nedele na pondelok dva jedince medveďa hnedého nachádzajúce sa pri kontajneroch na komunálny odpad v meste Vysoké Tatry.

Usmrtenie medveďov bolo podľa ochranárov najkrajnejším riešením. Tri zvyšné medvede, ktoré počas zásahu utiekli, bude zásahový tím naďalej monitorovať. Nočný zásah považujú za „smutný následok dlhodobo neriešenej situácie s nezabezpečeným komunálnym odpadom v Tatrách“, na ktorú upozorňujú.