Úvod Z DOMOVA Štátne orgány preverujú lekárov Liptáka a Janca pre spochybňovanie covidu a očkovania

Štátne orgány preverujú lekárov Liptáka a Janca pre spochybňovanie covidu a očkovania

Lekár Peter Lipták v roku 2020 na jednom z občianskych protestov proti pandemickým opatreniam vlády. (Foto: Pavel Kapusta)

Štátne orgány SR preverujú dvoch lekárov v súvislosti so spochybňovaním ochorenia COVID-19 a očkovania proti koronavírusu. V jednom prípade Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) udelil pokutu, v druhom úrad skončil fázu dohľadu ako opodstatnenú. V medializovanom vyhlásení to uviedla hovorkyňa ŠÚKL Monika Hudecová.

„V jednom prípade ŠÚKL vydal rozhodnutie, ktorým udelil významnú pokutu, no rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. V druhom prípade je prvá fáza dohľadu skončená ako opodstatnená,“ povedala Hudecová. Bližšie informácie neposkytla, keďže procesy ešte nie sú právoplatne skončené.

Etická komisia Úradu pre dozor nad zdravotnou starostlivosťou, zriadená predsedníčkou úradu Renátou Bláhovou, pôvodne preverovala podnety na piatich lekárov. V troch prípadoch odporučila skončiť eskalačný mechanizmus, v prípadoch Petra Liptáka a Andreja Janca radila naďalej pokračovať.

Obidvaja lekári v období pandémie verejne kritizovali pandemické opatrenia vlády a upozorňovali na riziká očkovania proti koronavírusu exeperimentálnymi vakcínami. Ešte v máji úrad začal v súčinnosti so zodpovednými inštitúciami ďalšie konania.