Úvod Z DOMOVA Sto dní Čaputovej: dostala sa do konfliktu s Ficom, pozornosť budila presvedčeným...

Sto dní Čaputovej: dostala sa do konfliktu s Ficom, pozornosť budila presvedčeným európanstvom

Foto: archív

Počas sto dní v úrade, ktoré dovŕši v pondelok 23. septembra, prezidentka Zuzana Čaputová nezaháľala. Napísala to v analýze česká spravodajská agentúra ČTK. Čaputová stihla obísť krajiny Vyšehradskej štvorky a tiež Francúzsko, Nemecko, Rakúsko a Ukrajinu. Všade budila pozornosť svojím presvedčeným európanstvom.

Ďalej kritizovala Čínu za porušovanie ľudských práv a na rezignáciu vyzvala štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú pre údajné kontakty s podnikateľom Marianom Kočnerom. Spor mala aj s expremiérom Robertom Ficom pre vymenovanie ústavných sudcov.

Fico totiž podmienil ďalšiu voľbu kandidátov na ústavných sudcov tým, že Čaputová zo súčasného zoznamu vymenuje niekoľko nových sudcov. To Čaputová odmietla, poslanci podľa nej nezvolili potrebný počet kandidátov.

Po nástupe do úradu 15. júna sa v súlade s tradíciou Čaputová vydala na prvú zahraničnú cestu do Česka, kde okrem stretnutia s politickými špičkami videla koncert na pražskej Kampe na jej počesť. Na ten si priviezla vo vládnom lietadle kapelu Živé kvety.

To vyvolalo kritiku na sociálnych sieťach, podľa médií sa totiž do lietadla nepodarilo dostať niektorým novinárom, ktorí o cestu prejavili záujem. Na koncerte v Prahe vyjadrila Čaputová pochopenie pre tých, ktorí v Česku demonštrujú proti premiérovi.

Bieloruskému náprotivkovi Alexandrovi Lukašenkovi odkázala, že pozvanie na oslavy výročia Slovenského národného povstania, ktoré mu počas návštevy v Minsku adresoval predseda slovenského parlamentu Andrej Danko, nie je platné, lebo ho neodovzdala hlava štátu.

Neskôr v Budapešti obhajovala liberálnu demokraciu s tým, že úlohou Vyšehradskej štvorky má byť presadzovanie demokratických hodnôt, slobody a právneho štátu. Vo Varšave sa na prvej návšteve Poľska zhodla s poľským prezidentom Andrzejom Dudom na nevyhnutnosti jednoty NATO pre nedobré vzťahy s Ruskom.