Úvod ZO ZAHRANIČIA Stoltenberg: NATO vždy bola obrannou alianciou. Ukrajine pomôžeme zintenzívnením dodávok útočných zbraní

Stoltenberg: NATO vždy bola obrannou alianciou. Ukrajine pomôžeme zintenzívnením dodávok útočných zbraní

Jens Stolteberg. (Foto: archív)

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom zdôraznil, že NATO vždy bola obrannou alianciou a súčasná kríza ukazuje, že je životne dôležité, aby Európa a Severná Amerika v NATO držali spolu, čím zabezpečia mier a zachovajú hodnoty slobody a demokracie,“ uviedol.

V rozhovore pre denník Die Welt šéf NATO dodal, že aliancia bude naďalej dodávať zbrane Ukrajine, aby jej pomohla v obrane pred ruskou agresiou. Stoltenberg v tejto súvislosti avizoval zintenzívnenie dodávok moderných útočných zbraní pre Kyjev.

„Musíme sa pripraviť na ruskú ofenzívu, na ešte väčšiu brutalitu, viac utrpenia a ešte masívnejšie ničenie kľúčovej infraštruktúry a obytných oblastí,“ doplnil generálny tajomník NATO.

“Ukrajina naliehavo potrebuje ťažké zbrane. Západ potrebuje zintenzívniť svoje dodávky, urobiť viac a pripraviť sa na dlhodobé záväzky. Musíme sa uistiť, že Ukrajina sa dokáže ubrániť. Iba odvaha a statočnosť ukrajinskej armády nebudú stačiť. Je potrebná aj silná vojenská podpora zo Západu,“ pokračoval.

Šéf organizácie NATO ostro odmietol tvrdenia Moskvy, že aliancia sa správa agresívne. Viac ako sedem desaťročí dokázali naši spojenci zabraňovať vojne, vyhlásil Stoltenberg.

Stoltenberg pre nemecké noviny tiež poznamenal, že Rusko aj v minulosti pravidelne zneužívalo 9. máj, keď si pripomína víťazstvo nad nacistickým Nemeckom v 2. svetovej vojne, na „šírenie neprávd o Západe a kritizovanie NATO“.