Úvod Politika Stoltenberg: Spojenci musia viac prispievať na kolektívnu obranu NATO

Stoltenberg: Spojenci musia viac prispievať na kolektívnu obranu NATO

Jens Stolteberg. (Foto: archív)

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval členské krajiny Severoatlantickej aliancie, aby vynakladali viac finančných prostriedkov na obranu, s cieľom splniť dvojpercentný rozpočtový cieľ, informovala agentúra DPA.

„Spojenci musia viac vynakladať na obranu. Je to jasný odkaz prezidenta Trumpa a tento odkaz má ozajstný vplyv,“ povedal Stoltenberg a dodal, že členské krajiny prestali krátiť rozpočty a zvyšujú svoje výdavky na obranu.

NATO podľa jeho slov musí byť férová, čestná aliancia, aby zostalo silné. „V ideálnom svete by sme na obranu nemuseli míňať žiadne peniaze. Nežijeme však v ideálnom svete,“ uviedol šéf aliancie na stretnutí na pôde amerického Kongresu.

Európski spojenci a Kanada už zvýšili svoje rozpočty spolu v prepočte viac ako o 36 miliárd eur, uvádza sa vo výročnej správe NATO za rok 2018, ktorú Stoltenberg predstavil v marci. Aliancia očakáva, že do konca budúceho roka táto suma narastie na takmer 89 miliárd eur (100 miliárd dolárov).

Stoltenberg počas prejavu v Kongrese pripustil, že medzi členskými krajinami sú rozdiely ohľadom obchodu, jadrovej dohody s Iránom a klimatickej zmeny, no zdôraznil, že Aliancia nezhody prekonala aj v minulosti a zostala sústredená na spoločnú obranu.

Stoltenberg sa vyjadril aj na adresu Ruska a zdôraznil, že NATO si neželá novú studenú vojnu. Dialóg s Moskvou sa podľa jeho slov zlepšil, no stále to bude „ťažký vzťah“. Šéf NATO bránil odstúpenie USA od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) s Ruskom a dodal, že vraj prišlo k jej porušeniu zo strany Moskvy. „Znovu vyzývam Rusko, aby dodržiavalo INF,“ povedal.

„Nechceme nové preteky v zbrojení. Nechceme novú studenú vojnu. Ale nesmieme byť naivní,“ uviedol Stoltenberg a sľúbil, že v Európe nebudú rozmiestnené ďalšie americké rakety a že NATO nemá záujem o umiestnenie rakiet odpaľovaných zo zeme na starom kontinente.