Úvod ZO ZAHRANIČIA Stovky ľudí protestovali v Nemecku proti manévrom Air Defender 2023

Stovky ľudí protestovali v Nemecku proti manévrom Air Defender 2023

Foto: archív

Okolo 300 ľudí protestovalo pri leteckej základni Wunstorf ležiacej na severe Nemecka neďaleko Hannoveru proti rozsiahlym leteckým manévrom Air Defender 2023. Mnohí demonštranti sa predtým stretli na železničných staniciach v Neustadte a Poggenhagene a k hlavnému vchodu leteckej základne sa vydali pešo alebo na bicykli.

Účastníci držali plagáty so symbolmi mieru, ale aj s heslami namierenými proti Severoatlantickej aliancii. Demonštranti okrem iného žiadali, aby sa spolková vláda zasadila o okamžité prímerie vo vojne Ruska proti Ukrajine.

Manévre Air Defender z ich pohľadu vysielajú nesprávny signál, ktorý by mohol viesť k ďalšej eskalácii konfliktu. Podľa Gerharda Biederbecka z mierovej iniciatívy Neustadt/Wunstorf povedú k ďalšiemu zbrojeniu, no práve teraz by sa malo urobiť všetko pre diplomatické urovnanie vojny na Ukrajine.

Najväčšie manévre svojho druhu v dejinách Severoatlantickej aliancie na severonemeckej leteckej základni Wunstorf za zúčasti okolo 250 lietadiel a približne 10.000 vojakov z 25 krajín sa plánovali päť rokov.