Úvod Spoločnosť Stovky migrantov násilne prenikli do španielskej enklávy

Stovky migrantov násilne prenikli do španielskej enklávy

Foto: archív

Zhruba štyrom stovkám migrantov sa podarilo preniknúť z Maroka do severoafrickej španielskej enklávy Ceuta. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady. Enklávu Ceuta oddeľuje od marockého územia dvojitý, šesť metrov vysoký plot zakončený ostnatým drôtom, ktorý má podobným prienikom zabrániť.

Aj napriek tomu sa ho pokúsili prekonať stovky utečencov z krajín subsaharskej Afriky. Asi 400 z nich bolo úspešných a na španielsku pôdu sa nakoniec dostali. Množstvo ďalších zastavili španielski policajti. Niektorí z migrantov útočili na strážcov poriadku nehaseným vápnom, ktoré môže spôsobiť ťažké popáleniny. Ďalší utečenci boli vyzbrojení zápalnými fľašami.

Foto: archív

Pri potýčkach bolo zranených 22 policajtov, štyria z nich boli hospitalizovaní s popáleninami na tvári a na rukách. Červený kríž uviedol, že zranenie utrpelo aj 132 utečencov, či už pri preliezaní plota alebo konfliktoch s policajtmi. Minimálne jedenásť z nich bolo prevezených do nemocnice s reznými ranami a zlomeninami kostí po páde z plota.

Migranti v hraničnom plote vystrihli otvory a policajtov, ktorí sa ich snažili zadržať, napadli nehaseným vápnom, ktoré mali so sebou vo fľašiach, oznámila španielska civilná garda. Hádzali však aj kamene a výkaly a na policajtov útočili dokonca aj provizórnymi plameňometmi. Ide o najväčší prienik do Ceuty od februára 2017, keď sa počas štyroch dní dostalo do tejto enklávy viac ako 850 utečencov.

Okrem Ceuty sa africkí migranti snažia dostať do Európy aj cez ďalšiu španielsku enklávu Melilla. Obe sa nachádzajú na severoafrickom pobreží Stredozemného mora a obklopuje ich marocké územie. Pokusy preniknúť do týchto enkláv sú časté.

Foto: archív