Úvod Z DOMOVA Strach z piatka trinásteho patrí k najrozšírenejším fóbiám

Strach z piatka trinásteho patrí k najrozšírenejším fóbiám

Foto: archív

Strach z piatka trinásteho patrí k najrozšírenejším fóbiám. Tento rok máme piatok trinásteho druhýkrát, prvý piatok trinásteho bol v marci. Číslo 13 sprevádza ľudstvo od úsvitu dejín. Podľa niektorých pohanských mýtov existovalo najskôr 12 božstiev a údajne si nažívali v šťastí a pokoji. Potom sa vraj objavilo trináste a znamenalo pohromu pre stvorenie.

Pohanská mytológia má paralelu aj v kresťanstve: Ježiš slávil poslednú večeru s 12 učeníkmi. Z nešťastnej trinástky musel niekto odísť. Krista ukrižovali v piatok. Zrejme tu sa dá hľadať pôvod mýtu okolo piatka s dátumom 13.

Strach z čísla trinásť je vo svete až nadmieru rozšírený. Mnoho nemocníc nemá izbu s číslom 13, množstvo leteckých spoločností nemá na svojich lietadlách číslo 13 (napríklad Air France, KLM či United Airlines) a škótske letiská nemajú bránu (gate) s číslom 13.

Taktiež Formula 1 dlho nemala monopost s číslom 13 a talianska lotéria vynecháva v žrebovaní číslo 13. Na klinikách slúži miestnosť s číslom 13 často na odkladanie metiel. Viaceré mrakodrapy v USA nemajú podlažie číslo 13.

Strach z trinástky definujú odborníci ako triskaidekafóbiu. Wolfgang Goethe zostával v ten deň v posteli, Napoleon odmietal bojovať a britský premiér Winston Churchil zásadne nikam necestoval.

Trinástka sa však nespája len s nešťastím. Pre starých astrológov bol piatok trinásteho veľmi priaznivým dňom. Zasvätený bol zvyčajne najkrajšej planéte a bohyni lásky Venuši. Vášniví hráči číselných lotérií v súčasnosti tvrdia, že nijaké číslo sa nevytiahne zriedkavejšie ako 13, pretože práve toto číslo prináša šťastie.

V piatok trinásteho je vraj aj v sobášnych sieňach viac ľudí ako obvykle. Tvrdí sa, že manželstvá uzatvorené v tento deň vydržia veľmi dlho. Podľa výpočtov do roka bývajú jeden až tri piatky trinásteho. Za sto rokov ich je približne 171 alebo 172.

Piatok trinásteho a povery s ním spojené sa dostali aj na filmové plátno. Mnohí z nás poznajú komédiu V piatok trinásteho z roku 1953 od Paľa Bielika: je režisérom i autorom scenára. Podľa Česko-Slovenskej filmovej databázy išlo o úplne prvý kompletne kolibský film v bývalom Československu.