Úvod Politika Strache chce dosiahnuť vstup Rakúska do V4

Strache chce dosiahnuť vstup Rakúska do V4

Foto: archív

Rakúska strana FPÖ žiada, aby Viedeň vstúpila do Vyšehradskej štvorky a vytvorila spolu s ňou protiváhu Angele Merkelovej. Také niečo by bolo pred niekoľkými rokmi nemysliteľné – hrdí Rakúšania vnímali obyvateľov týchto krajín v EÚ skôr ako Európanov B-kategórie.

Šéf FPÖ Heinz-Christian Strache vníma pozitívne, že sa Maďari, Česi, Slováci a Poliaci stali tvrdou opozíciou proti utečeneckej politike nemeckej kancelárky a Bruselu. Žiada prísnu kontrolu rakúskych hraníc a obmedzenie masového prísunu utečencov. Preferencie FPÖ v súčasnosti dosahujú až 35 percent, čo je najvyššia podpora zo všetkých strán v krajine.

Podľa Stracheho ponúka Vyšehradská štvorka šancu uskutočniť zásadnú reformu EÚ a ak sa rozšíri o Rakúsko na päťku, bude mať väčšiu váhu na presadenie zmien. Chce dosiahnuť, aby Viedeň podala oficiálny návrh na rozšírenie V4. Hnevá ho, že momentálne EÚ funguje tak, že Berlín a Paríž sa na niečom dohodnú a ostatní členovia EÚ „to musia prehltnúť, aj keď im to, čo navarili Merkelová a Hollande, vôbec nechutí“.