Úvod Spoločnosť Stránka ministerstva práce ponúka v žiadostiach kolónku “registrované partnerstvo”

Stránka ministerstva práce ponúka v žiadostiach kolónku “registrované partnerstvo”

Foto: archív

Oficiálny internetový portál Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v časti elektronických žiadostí o prídavky na dieťa ponúka občanom aj možnosť vybrať si v kolónke “rodinný stav” možnosť “registrované partnerstvo”. V slovenskej legislatíve však takýto pojem nemá nijakú oporu. Či ide o ďalší z ústretových krokov ku LGBTI komunite alebo chybu, zatiaľ ministerstvo neuviedlo.

Registrované partnerstvo sa podľa oficiálnych vyhlásení súčasná vláda schváliť nechystá. V praxi sa však úrady zrejme pripravujú na prípadné zavedenie registrovaných partnerstiev do praxe, hoci u nás zatiaľ nie sú legálne. Myslí si to aj poslanec NR SR Richard Vašečka, ktorý k iniciatíve štátneho portálu na sociálnej sieti poznamenal:

“Považujem to za ďalší tichý krok v rámci ‘salámovej” metódy’, ako presadiť registrované partnerstvá a následne veľmi rýchlo aj manželstvá homosexuálov a adopcie detí homosexuálnymi pármi – a to napriek nesúhlasu väčšiny obyvateľstva”. Dodal, že ako poslanec parlamentu sa proti tomu rázne ohradzuje a bude v tejto veci interpelovať ministra práce Jána Richtera.

Koláž: hlavnespravy.sk

Ministerstvo práce pre portál Postoj uviedlo, že žiadosť berie do úvahy aj voľný pohyb osôb vrátane pracovnej činnosti v rámci EÚ. “Voľný pohyb osôb vrátane pracovnej činnosti v rámci EÚ je základným pilierom fungovania EÚ. Výhody sociálnych systémov, ktoré majú občania členskej krajiny EÚ, sa vzťahujú podľa práva EÚ po splnení všeobecných podmienok automaticky aj na občanov ostatných členských krajín EÚ, ktorí na území danej krajiny žijú a pracujú.”

Rezort práce ďalej uviedol, že podľa Nariadenia (ES) Európskeho parlamentu a Rady 883/2004 z 29. apríla 2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia, všetci občania EÚ majú rovnaké práva v každej členskej krajine, preto ak napríklad v SR žijú a pracujú rodičia z iného členského štátu, majú nárok na prídavok na dieťa rovnako ako napríklad občania Slovenska žijúci a pracujúci v Rakúsku.

“Medzi viac ako 30-tisíc osobami z členských krajín EÚ, ktorí pracujú v SR, sú aj registrovane páry, je preto potrebné túto možnosť vo formulári zachytiť. Navyše, v niektorých členských krajinách právne existujú rôzne registrované partnerstvá vrátane osôb opačného pohlavia, za istých okolností aj registrované partnerstvá biologických rodinných príslušníkov,” upresnilo ministerstvo.

Doplnilo, že ide len o doplňujúci údaj, ktorý nemá vplyv na nárok na prídavok na dieťa ani nezakladá nijaký právny nárok nad rámec nášho rodinného práva. “Dáva len možnosť občanovi EÚ uviesť svoju konkrétnu situáciu.”