Úvod ZO ZAHRANIČIA Strany za nezávislosť Škótska získali väčšinu. Môžu presadiť referendum

Strany za nezávislosť Škótska získali väčšinu. Môžu presadiť referendum

Nicola Sturgeonová. (Foto: archív)

Strany, ktoré sa usilujú o nezávislosť Škótska, získali v parlamente väčšinu kresiel. Vďaka tomu sa im možno podarí presadiť referendum o vystúpení zo Spojeného kráľovstva. Voľby vyhrala Škótska národná strana (SNP) a spolu so Zelenými bude mať väčšinu poslancov.

SNP vyhrala voľby už po štvrtý raz po sebe. Jej šéfka a škótska premiérka Nicola Sturgeonová označila toto víťazstvo za historické, aj keď strana nezískala väčšinu – obsadí 64 zo 129 kresiel. Osem kresiel si však zaistili škótski Zelení, ktorí takisto podporujú nezávislosť Škótska.

Konzervatívci britského premiéra Borisa Johnsona skončili s 31 kreslami na druhom mieste. V škótskych parlamentných voľbách stáli proti sebe dva bloky. Na jednej strane Škótska národná strana, Zelení a nová strana Alba.

Na druhej strane sú politické strany pôsobiace v celej Británii. Na zotrvaní Škótska v Spojenom kráľovstve trvajú okrem konzervatívcov Borisa Johnsona aj labouristi a liberálni demokrati. V prieskumoch verejnej mienky majú miernu prevahu separatistické hlasy.

Sturgeonová potvrdila, že je odhodlaná referendum presadiť aj napriek odporu Johnsona. Jeho uskutočnenie je teraz „vôľa krajiny“. Podľa nej by bolo absurdné, keby sa referendum snažil zablokovať akýkoľvek politik v Londýne. „O budúcnosti Škótska môžu rozhodnúť len Škóti,“ uviedla.

Snahu zablokovať referendum podľa nej nemožno nijako demokraticky zdôvodniť. Boris Johnson však vyhlásil, že by sa Škótsko malo teraz zamerať na zotavenie sa z pandémie, a nie na snahy o získanie nezávislosti. „Referendum je v súčasnom kontexte nezodpovedné a bezohľadné,“ povedal pre periodikum The Daily Telegraph.

Foto: archív