Úvod ZO ZAHRANIČIA Štrasburg: Úrady v Bosne musia zbúrať srbský pravoslávny kostol

Štrasburg: Úrady v Bosne musia zbúrať srbský pravoslávny kostol

Fata Orlovičová a srbský pravoslávny kostol v dedine Konjevič Polje. (Foto: archív)

Úrady v Bosne a Hercegovine musia dať zbúrať srbský pravoslávny kostol postavený na pozemku zhabanom moslimom (Bosniakom), ktorí utiekli zo svojich domovov počas občianskej vojny v krajine rokoch 1992 – 1995. Rozhodol o tom Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu, informovala agentúra AFP.

Kostol bol postavený v roku 1998 v dedine Konjevič Polje, a to na v minulosti zhabanom pozemku ženy menom Fata Orlovičová. Po tom, čo sa po bosnianskej vojne vrátila domov so svojimi príbuznými, pozemky im vrátili na základe Daytonských mierových dohôd, avšak s výnimkou pozemku, na ktorom stál kostol.

Právne úsilie jej rodiny o premiestnenie kostola bolo neúspešné napriek rozhodnutiam miestneho súdu z rokov 1999 a 2001 v prospech Orlovičovej. Miesto sa tak stalo zdrojom napätia a niekedy viedlo ku konfliktom medzi miestnymi Srbmi a moslimami.

„Nedodržanie konečných a záväzných rozhodnutí zo strany úradov bez akéhokoľvek odôvodnenia zo strany vlády pre takúto nečinnosť vážne narušilo vlastnícke práva žalobcov,“ uviedol ESĽP.

Súd dal úradom tri mesiace na odstránenie kostola od momentu, keď sa jeho rozhodnutie stane právoplatným, a nariadil im zaplatiť Orlovičovej 5000 eur ako náhradu škody. Približne 40 percent z 3,8 milióna obyvateľov Bosny tvoria moslimovia, 31 percent pravoslávni Srbi a desať percent rímskokatolícki Chorváti.