Washington zvažuje, že v Európe rozmiestni rakety s jadrovými hlavicami. Zvyšovanie vojenského potenciálu Západu sa však nezdá byť tou správnou odpoveďou na slová Putina o vojenskej sile Ruska.

Eskalácia zbrojenia
Okrídlené rakety vyvolávajú spomienky na minulé storočie a pripomínajú slovník z 80. rokov, existujúci po protirečivom rozhodnutí NATO: na jednej strane tlačil Západ Sovietsky zväz do rozhovorov o odzbrojení, na druhej strane ho strašil novými raketami.

Zdalo sa, že podobné praktiky sú už minulosťou. Nedávno však tému ozbrojovania znova vytiahli Spojené štáty počas debát o politike bezpečnosti.

VYHLÁSILI, ŽE AK MOSKVA NEDODRŽÍ DOHODU O LIKVIDÁCII RAKIET STREDNÉHO A KRÁTKEHO DOLETU, ROZMIESTNENIA V EURÓPE  RAKETY S ATÓMOVÝMI HLAVICAMI.

Foto: archív
Foto: archív

Washington je vraj pripravený použiť „prostriedky vojenského charakteru“. Ruské plány v oblasti zbrojenia a možnú reakciu na ne rozoberali na svojom stretnutí aj ministri obrany členských krajín NATO v Bruseli.

Odpoveď na ruské rinčanie zbraní v podobe eskalácie zbrojenia je starý reflex z čias studenej vojny. Skrýva sa však za tým nebezpečná ilúzia.

Fundamentálne zmeny
Stabilita, ktorú v Európe zabezpečovala atómová parita, sa už nevráti. Neprestajné porovnávanie s érou studenej vojny neumožňuje vidieť fundamentálne zmeny, ktoré sa odvtedy odohrali v Európe aj vo svete.

Dnes stojí proti NATO nie východný blok, ale Rusko. Atómová rovnosť sa zakladala na porovnateľnej sile dvoch veľmocí a taktiež na rovnoprávnosti víťazov druhej svetovej vojny.

RUSKO SA VŠAK DNES PRÁVOM CÍTI BYŤ OHROZENÉ ROZŠIROVANÍM NATO.

Plány Moskvy na ďalšie atómové zbrane sú len reakciou na prevahu Severoatlantického paktu v európskom priestore v oblasti zbrojenia. Západ by nemal mať ilúzie – na Rusko zahnané do kúta totiž neplatia nijaké zastrašovacie metódy.

Jednoduché riešenie vzťahov s Moskvou neexistuje. Namiesto horúčkovitého atómového zbrojenia by mal Západ radšej urýchlene aktivovať všetky rokovacie formáty, ktoré zmrazil pre krízu na Ukrajine – od G8 po Radu NATO-Rusko.

Foto: archív
Foto: archív

1 komentár

Comments are closed.