Úvod Zaujímavé Stromy dokážu ochladiť mesto minimálne o päť stupňov

Stromy dokážu ochladiť mesto minimálne o päť stupňov

Foto: archív

Tieň jediného stromu môže v sparnom lete priniesť útočisko pred horúčavou. A ak je tento strom súčasťou malého lesa, má dokonca veľmi silný ochladzovací efekt. Podľa novej štúdie majú hájiky a lesíky oveľa väčší vplyv na ochladzovanie miest, ako sa doteraz predpokladalo. Dokážu znížiť ich teplotu aj o viac ako päť stupňov Celzia.

Tento efekt sa prejavuje nielen na úrovni celého mesta alebo štvrte, ale dokonca aj na jednotlivých sídliskách – tie so stromami sú výrazne chladnejšie ako sídliská bez nich. Urbanisti sa preto zamýšľajú, ako dostať do miest viac zelene. Vlny horúčav totiž okrem iného zvyšujú spotrebu energií a majú aj nezanedbateľné negatívne dôsledky na ľudské zdravie.

Cesty, chodníky aj domy počas dňa absorbujú teplo, v noci ho potom pomaly uvoľňujú. Stromy však tieto povrchy tienia a okrem toho dýchajú, čo znamená, že uvoľňujú z listov vlhkosť, ochladzujúcu mesto.

Aby bol tento účinok maximálny, musia stromy pokrývať minimálne 40 percent plochy sídliska či celého mesta. Ich koruny tak počas dňa dokážu ochladiť cestu pod nimi viac, ako sa stačí ohriať. Dôležité je preto to, aby stromy rástli nielen v parkoch, ale aj v miestach, kde ľudia reálne žijú a aktívne sa tam pohybujú.

Foto: archív