Úvod Politika Študent Straka nevie nič o kauzách, proti ktorým organizuje pochody

Študent Straka nevie nič o kauzách, proti ktorým organizuje pochody

Foto: archív

Policajný prezident Tibor Gašpar verejne pozval mladých, ktorí sa zúčastňujú na organizovaní protestov proti korupcii, do svojej kancelárie na diskusiu. Chcel im dohodnúť stretnutie aj s inými predstaviteľmi polície, ktorí by im vysvetlil, ako sa na Slovensku postupuje pri vyšetrovaní korupcie.

Všetko sa to malo odohrať na pôde policajného prezídia. Študenti pozvanie odmietli a za Gašparom, ktorého hlavu žiadajú, dodnes neprišli. „Je mi ľúto, že moje pozvanie neprijali, samozrejme, že pozvanie stále platí,“ reagoval pre Plus JEDEN DEŇ Gašpar.

Dôvodom, prečo organizátori toto stretnutie odmietli bolo, že Gašpar ich pozval na prezídium, oni však chceli, aby sa debata uskutočnila na pôde ich školy a moderoval by ju novinár. „Chceme, aby diskusia s ním bola verejná, ale toho sa on bojí,“ reagoval jeden z mladých Dávid Straka. On sám vraj na prezídium nemal problém ísť, presvedčili ho iní, že to nie je dobrý nápad. „Ťažko sa mi to argumentuje, keď to nie je z mojej hlavy,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ.

Po napísaní tohto článku sa redakcii časopisu ozval nespokojný Dávid Straka. Mal problém s tým, ako vyzneli jeho vyjadrenia. Z telefonátu s osemnásťročným študentom, ktorý stojí na čele pochodov, vznikol ďalší absurdný rozhovor. Vysvitlo, že Straka netuší, o čom sú kauzy, proti ktorým organizuje študentské protesty.

Nahrávka telefonického rozhovoru Dávida Straku s redaktorkou Plus JEDEN DEŇ:

Veľké protikorupčné pochody mali podľa oficiálnych vyjadrení odštartovať práve študent gymnázia v Bratislave Dávid Straka a ďalšia gymnazistka Karolína Farská. Tvrdia, že na Slovensku sa nevyšetruje korupcia. Žiadajú odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Do ulíc vzburcovali tisíce ľudí. Prvý pochod zorganizovali v Bratislave v apríli, druhý začiatkom júna.

„Tým, že s policajným prezidentom nechcú hovoriť priamo, ale prostredníctvom novinára, priznávajú nekompetentnosť. Ale potom nie sú ani kompetentní organizovať demonštrácie. Tak nech si vyberú. Nemôžu mať požiadavky, a potom, keď ich zavolá na diskusiu, neísť a trvať na účasti novinára. To je prejav nekompetentnosti,” myslí si politický analytik Ján Baránek.

Foto: archív
Foto: archív

Prepis rozhovoru s redaktorky Plus JEDEN DEŇ s Dávidom Strakom

Povedali ste, že to, že ste odmietli stretnutie s Tiborom Gašparom, nebolo z vašej hlavy. Sú protikorupčné pochody z vašej hlavy?
Áno, samozrejme.

O čom je kauza Gorila?
(ticho, potom smiech) To mám vám akože vysvetliť?

Áno. Povedzte, čo viete o kauze Gorila?
Skôr viem napríklad o Bašternákovi a tak. Gorila bola predsa len dávnejšie.

Žiadate aj vyšetrenie kauzy Gorila, tak sa pýtam, o čom je tá kauza?
My sme proste vedeli, že tie kauzy sú niečo také nemorálne. A nemáme úplne dostupné informácie k tomu, o čom je tá kauza.

A odkiaľ viete, že to je nemorálne?
Čerpali sme z médií. Kriticky sme nad tým rozmýšľali a prišlo nám to také, že toto je celkom veľká blbosť, čo sa tu deje. Napríklad kauza Bašternák alebo kauza Gorila.

A kauza Bašternák je o čom?
Kde by som začal…

Kto je Ladislav Bašternák?
Prečo by som vám to mal vysvetľovať?

Vy hovoríte, že protikorupčné pochody, na ktorých žiadate vyšetrenie aj týchto káuz, sú z vašej hlavy. Tak mi povedzte, kto je pán Bašternák?
A nebudete to dávať do článku, hej? Pre mňa to je človek, ktorý sa proste do toho celého namotal. Jednoducho poslala jeho firma peniaze pánovi Kaliňákovi a je podozrivý z daňových únikov.

Za čo poslala jeho firma peniaze Kaliňákovi?
Myslím, že už len to, že tie peniaze tam poslala, už len to je problém.

Pýtam sa vás, lebo hovoríte, že celé to je z vašej hlavy. V čom vám prekáža Gašpar?
My si myslíme, že nie je schopný vyšetrovať korupciu.

Ale v čom?
Napríklad v kauze Bašternák a v kauze Gorila.

Ale Tibor Gašpar nie je vyšetrovateľ…
Nie, ale má zodpovednosť za to, aby sa korupcia na Slovensku riešila.

Čo urobil Dušan Kováčik?
Už len to, že za osem rokov nepodal nijakú obžalobu, je pre nás pádny dôvod.

Vyžiadali ste si ich prácu a všetko, čo riešili?
Nevyžiadali, ale žiadame stretnutie všeobecne.

Tibor Gašpar je ochotný sa s vami stretnúť, vy ste odmietli…
To nie je pravda. My sme iba navrhli, aby to bolo v škole, on nám povedal, že to odmieta v škole. A my sme sa ďalej nevyjadrili, lebo bol pochod, potom druhé pochody.

Zopakoval to aj na tlačovej konferencii minulý týždeň, že je otvorený stretnutiu s vami…
Veď aj my sme otvorení tomu stretnutiu, veď si chceme vypočuť jeho názor. Chceme ho brať ako hlavného človeka a nebudeme takí, že budeme tie informácie čerpať iba z médií a chceme si vypočuť stanovisko aj od neho.

A nemali ste sa najprv s ním stretnúť a vypočuť si jeho stanovisko?
Veď to sme chceli.

Povedali ste, že na základe informácií z médií organizujete pochody. A teraz hovoríte, že nechcete čerpať iba z médií a že by ste si radi vypočuli aj jeho názor. To si odporujete, nie?
Nie. Normálne, že si prečítate viaceré médiá. Ony vám dávajú obraz o tom, čo sa deje. Potom nad tým rozmýšľate, či to je možné, alebo či si to tie médiá vymýšľajú, alebo či tam dávajú veci, ktoré môžu byť nejaké blbosti. A keď vám to príde, že by to tak mohlo byť, tak na základe toho sme spravili pochod.

Straka a Farská údajne sami zorganizovali študentské protikorupčné pochody. (Foto: archív)
Straka a Farská údajne sami zorganizovali študentské protikorupčné pochody. (Foto: archív)