Úvod Politika Študenti by do europarlamentu poslali kotlebovcov

Študenti by do europarlamentu poslali kotlebovcov

V rámci simulovaných študentských volieb do Európskeho parlamentu si študenti stredných škôl a gymnázií starší ako pätnásť rokov a študenti vysokých škôl mohli vyskúšať, ako prebiehajú voľby na európskej úrovni, volenie samotné, zasadanie vo volebnej komisii alebo organizáciu volieb.

Simulované voľby prebehli 2. 3. mája 2019 a 6. 7. mája 2019 na vopred zaregistrovaných školách po celom Slovensku. Zapojilo sa do nich 204 stredných škôl a dve vysoké školy. Účasť na dosiahla 40,62 percenta. Spracovaných bolo 10 010 platných hlasov.

Päťpercentné kvórum do Európskeho parlamentu prekročilo sedem subjektov: KotlebaĽSNS, Progresívne Slovensko a Spoluobčianska demokracia, OĽaNO, Sme rodina, SaS, Smer-SD a Priama demokracia.

Študenti inklinovali najmä k voľbe strany ĽSNS (15,8 percenta) a Progresívne Slovensko (12,5 percenta)Umiestnenie dvoch protipólnych strán na dvoch predných priečkach v počte hlasov pre stranu naznačuje dve protichodné nálady medzi mladými ľuďmi. Liberáli u nich vyhrali v hlavnom meste, v krajoch mimo Bratislavy zvíťazila ĽSNS.

Nezanedbateľným faktorom pri výbere kandidáta bola aj rozpoznateľnosť kandidáta a jeho mena. To dokazuje relatívne veľký počet preferenčných hlasov, ktoré dostal Ibrahim Maiga, a to aj napriek zanedbateľnej predvolebnej kampani.

Kotlebovci u študentov víťazia aj napriek masívnemu vymývaniu mozgov. Už dlhší čas sa špekuluje o znížení vekovej hranice voličov, keďže mladšie ročníky sú zväčša ľahšie ovplyvniteľné. Zdá sa však, že čoraz tvrdšia europozitívna propaganda nezaberá na všetkých.