Úvod Politika Študentka Lívia sa opýtala Benčíka, koľkých ľudí udal. Ste extrémisti, reagoval

Študentka Lívia sa opýtala Benčíka, koľkých ľudí udal. Ste extrémisti, reagoval

Reprofoto: internet

Študentka bilingválneho gymnázia v Spišskej Novej Vsi Lívia Garčalová, ktorá sa stala celoslovensky známou najmä vďaka virálnemu videu, v ktorom kritizovala prejavy multikulturalizmu, sa 14. marca v Ružomberku s kolegami z Kulturblogu zúčastnila odbornej konferencie k 80. výročiu vzniku prvej slovenskej štátnosti.

“Je veľmi zarážajúce, že aj takéto odborné konferencie môžu našim ‘demokratom’, ako je napríklad pán udavač Benčík, prekážať,” povedala študentka vo videu, ktoré zverejnil portál Prehľad správ.

Známy neoliberálny aktivista a bloger Denníka N Ján Levoslav Benčík sa totiž objavil medzi niekoľkými protestujúcimi proti konaniu konferencie pred budovou, kde sa podujatie konalo. Lívia Garčalová s kolegom osobne konfrontovali Jána Benčíka.

Pýtali sa ho napríklad na to, koľko ľudí vo svojich blogoch udal alebo či členov Kulturblogu považuje za fašistov. “Ja som tak o vás nikdy nepísal, ale v tlači o vás bežne píšu ako o fašistoch. Myslím si, že ste extrémisti,” odpovedal Benčík.

Vo videu Kulturblogu sa objavili aj vyjadrenia historikov Martina Lacka a Ivana Mrvu. Tí okrem iného reagovali aj na fakt, že primátor Ružoberka zrušil akciu v pôvodne plánovaných priestoroch. Napriek tomu, že organizátori museli improvizovať, podarilo sa im nájsť náhradný priestor.

“Je to sklamanie, že Slováci pri príležitosti okrúhleho výročia vzniku svojho prvého štátu v moderných dejinách sa nemôžu zísť v dôstojných verejných priestoroch,” povedal pre Kulturblog Lacko.

Ako dodal, patrí do prirodzenej výbavy každého kultúrneho a civilizovaného národa, že si pripomína výročia spojené so svojím národným oslobodením či so vznikom štátnej samostatnosti. “Robia to všetky kultúrne národy Európy a sveta, preto neviem, prečo by Slovensko malo byť výnimkou,” myslí si Lacko.

14. marec 2019 v Ružomberku aj s Jánom Benčíkom: