Úvod Z DOMOVA Študentská rada vysokých škôl vyzvala Matoviča, aby splnil slovo a vzdal sa...

Študentská rada vysokých škôl vyzvala Matoviča, aby splnil slovo a vzdal sa titulu

Igor Matovič. (Foto: archív)

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) informovala médiá, že listom vyzvala premiéra Igora Matoviča, aby sa vzdal svojho magisterského titulu tak, ako v minulosti sľúbil. Zároveň predsedovi vlády zaslala aj príslušné tlačivo, ktoré má podpísať a následne doručiť rektorovi Univerzity Komenského v Bratislave.

Matovič v septembri minulého roka po plagiátorskej kauze prisľúbil, že sa svojho titulu vzdá okamžite, ako to podľa zákona bude možné. „Parlament následne prijal koncom roka 2020 novelu zákona o vysokých školách, ktorou sa umožnilo, aby sa absolvent mohol vzdať nadobudnutého titulu.

Keďže je táto právna úprava účinná od 1. januára 2021, ŠRVŠ Igora Matoviča požiadala, aby dodržal svoje slovo a titulu sa na základe zákona o vysokých školách vzdal,“ píše sa vo vyhlásení ŠRVŠ.

ŠRVŠ chápe náročnosť aktuálnej situácie, ako aj pracovnú zaneprázdnenosť predsedu vlády. Na druhej strane však podľa nej stojí frustrácia spoločnosti a dlhoročný boj s nečestnými praktikami na akademickej pôde.

„Matovič má preto možnosť ísť príkladom a ukázať, že si stojí za slovom a titulu sa vzdá, keďže ho nezískal na základe vlastnej práce,“ upozorňuje ŠRVŠ. Študentská rada rovnako vyzýva, a bude ďalej oslovovať aj ďalšie verejne činné osoby, aby sa z úcty k vysokoškolskému vzdelávaniu a poctivým študentom vzdali svojich titulov.