Úvod ZO ZAHRANIČIA Sturgeonová: Británia neudrží Škótsko v kráľovstve proti jeho vôli

Sturgeonová: Británia neudrží Škótsko v kráľovstve proti jeho vôli

Nicola Sturgeonová. (Foto: archív)

Líderka Škótskej národnej strany (SNP) a škótska premiérka Nicola Sturgeonová varovala britského premiéra Borisa Johnsona, že Británia nebude schopná udržať Škótsko ako súčasť Spojeného kráľovstva proti jeho vôli.

V rozhovore pre spravodajskú spoločnosť BBC Sturgeonová vyhlásila, že úspech SNP vo štvrtkových všeobecných voľbách jej dáva mandát na usporiadanie nového referenda o nezávislosti Škótska.

Ministri britskej vlády sú však proti takémuto kroku a jeden z nich, Michael Gove, pre BBC v nedeľu vyhlásil, že výsledok škótskeho referenda z roku 2014 treba „rešpektovať“. Dodal, že ďalšie referendum o nezávislosti Škótska nebude.

Sturgeonová však vyhlásila, že „ďalšia existencia Spojeného kráľovstva je možná iba na základe súhlasu“ jeho súčastí. Poznamenala, že ak je Johnson presvedčený, že Škóti chcú zostať súčasťou kráľovstva, mal by im dať príležitosť vyjadriť sa k tejto téme.

Keď sa v roku 2014 uskutočnilo referendum o nezávislosti Škótska, 55 percent voličov hlasovalo za zachovanie spojenectva medzi Edinburghom a Londýnom. V regióne vládnuca SNP však využila výsledky celoštátneho referenda o zotrvaní Veľkej Británie v EÚ, v ktorom obyvatelia Škótska na rozdiel od iných britských regiónov nepodporovali brexit.

Práve táto okolnosť viedla SNP k tomu, že znova prišla s návrhmi na vypísanie nového referenda o nezávislosti, ktoré by Sturgeonová chcela zorganizovať pred ukončením právomocí súčasného škótskeho parlamentu v roku 2021. Johnson naďalej tvrdí, že referendum o nezávislosti v roku 2014 už dalo odpovede na všetky otázky a možnosť opakovaného plebiscitu je vraj vylúčená.