Úvod Politika Štvorkoalícia skončila: vládnuť budú Smer, SNS a Most

Štvorkoalícia skončila: vládnuť budú Smer, SNS a Most

Foto: TASR

Predsedovia politických strán Smer-SD, SNS a Most-Híd Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár podpísali 1. septembra na Bratislavskom hrade novú koaličnú dohodu. Z doterajšej štvorkoalície po necelých šiestich mesiacoch vypadla strana Sieť, ktorá prišla o väčšinu poslancov.

Zmeny pomerov v doterajšej koalícii spustil prestup piatich poslancov Siete Andreja Hrnčiara, Martina Fedora, Eduarda Adamčíka, Igora Janckulíka a Kataríny Cséfalvayovej do klubu Mosta-Híd. Strana Bélu Bugára sa tak s 15 poslancami dostala na úroveň SNS. V Sieti zostali len expredseda Radoslav Procházka a Alena Bašistová. Lídri však už skôr vyhlásili, že koalícia má naďalej 81 hlasov v parlamente, rátajú teda aj s Procházkom a Bašistovou.

Presuny poslancov tiež spôsobili, že Sieť prišla o jediné ministerstvo, ktoré mala. Novým šéfom rezortu dopravy sa po Romanovi Brecelym (Sieť) stal Árpád Érsek (Most-Híd). Posty štátnych tajomníkov si po Sieti rozdelili Most-Híd a SNS.

Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť podpísali koaličnú dohodu 22. marca 2016, teda 17 dní po parlamentných voľbách. Procházka ako vtedajší šéf Siete po podpise dohody povedal, že táto zostava národnej dohody má pred sebou úlohu svojím vlastným výkonom vrátiť ľuďom dôveru, že štát bude poskytovateľom verejných služieb.

„Dôvera sa neobnoví zo dňa na deň, ale musíme sa o to usilovať. Pre Sieť je dôležité, aby vládna väčšina svojím výkonom dala pocit zastúpenia aj tým, ktorí ju nevolili. Musíme konať v prospech všetkých občanov bez ohľadu na ich politický názor,“ povedal v marci.