Úvod ZO ZAHRANIČIA Súd oslobodil Babiša v kauze Čapí hnízdo. Okamžite mu blahoželali Zeman, Orbán...

Súd oslobodil Babiša v kauze Čapí hnízdo. Okamžite mu blahoželali Zeman, Orbán i Fico

Andrej Babiš. (Foto: archív)

Mestský súd v Prahe voslobodil českého expremiéra, predsedu hnutia ANO a kandidáta na prezidenta Českej republiky Andreja Babiša v dotačnej kauze Farmy Čapí hnízdo. Súd oslobodil aj druhú obžalovanú, bývalú podpredsedníčku predstavenstva holdingu Agrofert Janu Nagyovú.

Podľa súdu sa nepreukázalo, že skutok popísaný v obžalobe bol trestným činom. Štátny zástupca sa proti rozsudku môže odvolať. Ani jeden z obžalovaných si neprišiel vypočuť verdikt súdu osobne, zastupovali ich advokáti. O vynesenie rozsudku v ich neprítomnosti sami požiadali súdny senát.

Nagyová bola obžalovaná zo spáchania trestného činu dotačného podvodu a poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Babiš bol obžalovaný z trestného činu napomáhania dotačnému podvodu.

Obaja vinu opakovane odmietli. Ich advokáti sa vo svojich záverečných rečiach pokúsili súd presvedčiť, že farma mohla európsku dotáciu získať oprávnene. Snažili sa tiež spochybniť dôveryhodnosť kľúčového svedka, Andreja Babiša mladšieho, ktorý vypovedal v neprospech otca. Podľa expremiéra syna zmanipulovali ľudia, ktorí ho chcú odstaviť z politiky.

Súdny proces sa začal 12. septembra minulého roka. Počas pätnástich pojednávacích dní rozložených do viac než troch mesiacov súd vypočul desiatky svedkov a posudzoval množstvo dôkazov.

Medzi nimi bol posudok z odboru písmoznalectva, ktorý hovorí, že podpis Babiša mladšieho na listine o prevode akcií mohol napodobniť jeho otec alebo posudok o zdravotnom stave Babiša mladšieho. Podľa neho síce trpí schizofréniou, no dôveryhodnosť k tomuto prípadu to neovplyvňuje.

Podľa obžaloby Nagyová požiadala o dotáciu 50 miliónov českých korún na stavbu multifunkčného centra. Dotácia bola určená malým a stredným podnikom. Preto mal Babiš na prelome rokov 2007 a 2008 zabezpečiť vyvedenie spoločnosti z holdingu Agrofert a akcie previesť na svoje deti a partnerku.

Po určitom čase sa firma opäť stala súčasťou Agrofertu. Podľa štátneho zástupcu prevody akcií boli účelové s cieľom získať peniaze, na ktoré by inak nemali nárok. Andrej Babiš oslobodzujúce rozhodnutie súdu privítal.

„Nevinný! Súd potvrdil, čo som od začiatku tvrdil – že som nevinný a nič nezákonné som neurobil,“ napísal Babiš v príspevku na sociálnej sieti. Ako dodal neskôr na mediálnom brífingu, rozsudok je dobrou správou pre celú Českú republiku.

„Mám obrovskú radosť pre svoju rodinu, najbližších spolupracovníkov a ľudí, ktorí mi fandili. Myslím si, že je to dobrá správa pre celú ČR a všetkých občanov ČR, že žijeme v právnom štáte a máme nezávislé súdnictvo. Máme súd, ktorý nezávisle rozhodol o tom, že Jana Nagyová a ja sme zbavení viny,“ vyjadril sa expremiér k súdnemu verdiktu.

Dodal, že pre neho a jeho rodinu bol celý proces obrovskou traumou. Podľa jeho slov šesť rokov musel bojovať s rôznymi dezinformáciami, pričom opakovane tvrdil, že je nevinný. Pripomenul, že kauza bola zneužitá v rámci rôznych volieb.

Foto: archív

Babiš trvá na tom, že išlo o politické trestné stíhanie, pretože ho štátny zástupca v roku 2019 zastavil, pričom následne pokračovalo podľa neho na základe vymyslených argumentov.

Expremiér zároveň uviedol, že rozsudok nevyužije v prezidentskej kampani a dúfa, že jeho protikandidáti sa k tejto kauze v predvolebných debatách už nebudú vyjadrovať. Babiš tiež povedal, že po vyslovení rozsudku mu zatelefonoval aj prezident ČR Miloš Zeman, ktorý mu poblahoželal a podporil ho.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na sociálnej sieti privítal oslobodzujúci verdikt v kauze českého expremiéra a Andrejovi Babišovi adresoval gratuláciu. „Som rád, že na faktoch stále záleží! Prajem všetko najlepšie, Andrej Babiš. Bojuj ďalej!“ napísal Orbán.

Babiš s Orbánom dlhodobo udržiavajú dobré vzťahy a na mnohé témy majú podobné názory. Maďarský premiér prišiel pred českými parlamentnými voľbami v septembri 2021 do Prahy osobne podporiť Babiša. Ten to Orbánovi vlani v apríli plánoval opätovať, cestu musel zo zdravotných dôvodov zrušiť.

K rozsudku v ostro sledovanom súdnom spore za riekou Moravou sa na sociálnej sieti vyjadril aj slovenský expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico. “Andrej, blahoželám. Teba aspoň nechceli zavrieť do väzby ako mňa,” napísal na úvod svojho statusu Fico.

Ako pokračoval, v jeho desaťročnom pôsobení vo funkcii slovenského premiéra mal česť stretávať sa s českým premiérom Andrejom Babišom niekoľko mesiacov. “Málokedy som videl pracovitejšieho a pragmatickejšieho človeka s obrovskými skúsenosťami,” uviedol.

​“Jeho trestné stíhanie od začiatku smrdelo politickou objednávkou. Nemôžem povedať viac, aby som nezasahoval do vnútorných záležitostí iného štátu. Na druhej strane moje strašidelné skúsenosti so zneužívaním trestného práva na Slovensku na likvidáciu opozície ma na takéto stručné zhodnotenie situácie v susednom Česku oprávňuje.

​Každé trestné stíhanie politického oponenta v opozícii zaváňa zneužívaním vládnej moci. A pri každom politickom procese prichádza k hrubému porušovaniu ľudských práv obvineného, lebo politický proces nie je možné viesť zákonne.

​Rozhodnutie českého súdu o oslobodení Andreja Babiša je dobrá správa aj pre Slovensko. Takto musí skončiť každý pokus zneužitia trestného práva na likvidáciu politického oponenta. Andrejovi Babišovi držím palce v jeho politickej súťaži.

Jasne vyhlasujem, že budem rešpektovať akékoľvek rozhodnutie českých voličov pri výbere svojej hlavy štátu. Budem len veriť, že si nevyberú Sorosove dieťa ako my Andreja Kisku alebo Sorosovu slúžku Zuzanu Čaputovú,” napísal Fico.

Andrej Babiš a Robert Fico. (Foto: archív)