Úvod ZO ZAHRANIČIA Súd zrušil rozsudok v korupčnej kauze bývalého rakúskeho vicekancelára Stracheho

Súd zrušil rozsudok v korupčnej kauze bývalého rakúskeho vicekancelára Stracheho

Heinz-Christian Strache. (Foto: archív)

Viedenský súd zrušil minuloročný rozsudok nižšej inštancie týkajúci sa korupčnej kauzy proti bývalému rakúskemu vicekancelárovi Heinzovi-Christianovi Strachemu. Ten bol odsúdený na 15-mesačný podmienečný trest odňatia slobody v súvislosti so zmenou zákonnej normy v prospech majiteľa súkromnej nemocnice.

Zmenu zákona mal zabezpečiť výmenou za finančné dary pre vlasteneckú Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ), ktorej bol v tom čase predsedom. Hovorca vyššieho krajinského súdu v rakúskej metropole zdôvodnil, že predošlý proces v dostatočnej miere nebral do úvahy Stracheho četové správy, ktoré by mu boli mohli potenciálne zabezpečiť oslobodzujúci verdikt.

Dôvody týkajúce sa prvotného rozhodnutia boli podľa vyhlásenia súdu protirečivé a nezrozumiteľné. Kauza sa týka darov pre FPÖ v rokoch 2016 a 2017, ktorej v tom čase šéfoval Strache. Čelil obvineniam, že po tom, čo sa stal vicekancelárom vo vláde Sebastiana Kurza, dopomohol k zmene zákona v prospech prevádzkovateľa viedenskej nemocnice, s ktorým bol v priateľskom vzťahu.

Vlani v auguste bol Strache uznaný za vinného z prijatia dvoch úplatkov v celkovej sume 12.000 eur. Svoju vinu v tomto prípade poprel. Z podplácania bol obžalovaný aj majiteľ spomínanej kliniky Walter Grubmüller, ktorého odsúdili na 12-mesačný podmienečný trest. Grubmüller bol v novom procese takisto ako Strache oslobodený.