Úvod Politika Sudca Štefan Harabin sa stal oficiálnym kandidátom na prezidenta SR

Sudca Štefan Harabin sa stal oficiálnym kandidátom na prezidenta SR

Foto: Michaela Kolimárová

Sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin sa stal oficiálnym kandidátom na post prezidenta Slovenskej republiky. Do parlamentu odovzdal 31 993 podpisov od občanov, ktoré mu pomohla vyzbierať iniciatíva “Harabin na hrad”.

Podľa vlastných slov chce byť ako prezident prospešný pre všetkých občanov. Na otázku, ako odhaduje svoje šance v boji o prezidentské kreslo odpovedal, že chce zvíťaziť. Tiež odmieta podporu akejkoľvek politickej strany, ani sa neplánuje vzdať svojej kandidatúry v prospech iného uchádzača.

Na kampaň plánuje minúť čo najmenej a všetky finančné prostriedky má na transparentnom účte. “Odovzdali sme podpisy. Všetko sa udialo organizačne v poriadku a chcem prezidentské voľby vyhrať, kto totiž nechce vyhrať, nemôže ísť do takéhoto súboja,” povedal Harabin.

V prípade zvolenia chce byť Harabin prezidentom všetkých občanov, pričom by zriadil aj samostatnú kanceláriu, ktorej súčasťou by boli emeritní sudcovia a posudzovali by podnety od ľudí. Podľa Harabina totiž dnes právo neplatí pre všetkých rovnako. “Práva a spravodlivosti sa musí domôcť každý jeden občan v tejto krajine,” doplnil.

V prípade sudcu Harabina podľa súčasnej legislatívy platí, že v momente, keď bude jeho kandidatúra uznaná, si musí pozastaviť výkon súčasnej funkcie. “Výkon funkcie sudcu sa prerušuje aj dňom, keď sa sudca zaregistruje ako kandidát vo voľbách za prezidenta Slovenskej republiky, vo voľbách do národnej rady, alebo vo voľbách do orgánov územnej samosprávy.

Prerušenie trvá ešte tri mesiace po vyhlásení výsledkov volieb, ak sudca nebol zvolený, alebo ešte tri mesiace po skončení výkonu funkcie, do ktorej bol vo voľbách zvolený,” píše sa v príslušnom zákone. Komisia Národnej rady SR má na posúdenie Harabinovej kandidatúry na post prezidenta SR sedem kalendárnych dní.

Foto: archív