Úvod Z DOMOVA Sudkyňa Sabová: Medializované informácie o hlasovaní v prípade Kočnera a Zsuzsovej sú...

Sudkyňa Sabová: Medializované informácie o hlasovaní v prípade Kočnera a Zsuzsovej sú nepravdivé

Foto: archív

Rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku vyvolal medzi laickou aj odbornou verejnosťou veľké vášne. K hlasovaniu senátu sa vyjadrila napokon samotná Ružena Sabová, no aj Daniel Lipšic či bezpečnostný analytik Radovan Bránik.

V Pezinku padol rozsudok o nevine Kočnera a Zsuszovej, no stále neutíchajú horlivé reakcie novinárov či verejnosti. Denník N priniesol aj informáciu o tom, že v senáte mali panovať veľmi zlé vzťahy a že pri rozhodovaní mali údajne Matel a Stieranka prehlasovať predsedníčku Sabovú, čo by bola neobvyklá situácia.

Tá sa napokon rozhodla verejne vyjadriť, pričom poprela predchádzajúce tvrdenia a médiám poslala odkaz prostredníctvom predsedu ŠTS Jána Hrubalu. „Predsedníčka senátu JUDr. Ružena Sabová mi 7. septembra 2020 oznámila, že medializované informácie o hlasovaní sudcov o rozsudku, ktorý bol vyhlásený 3. septembra 2020, sú nepravdivé,“ uviedla hovorkyňa Katarína Kudjaková.

Dodala, že takéto špekulácie zasahujú do osobného aj profesného života sudcov. Ak by boli informácie o hlasovaní zverejnené Denníkom N naozaj nepravdivé, znamenalo by to, že Sabová v skutočnosti hlasovala za nevinu obžalovaných. Informácie o tom, ako hlasujú sudcovia senátu, sú však tajné, hoci musí o nich existovať oficiálna interná zápisnica.

Krátko po vynesení rozsudku sa vyjadril aj advokát Daniel Lipšic, ktorý uviedol, že časť senátu nepresvedčil, čím rovnako naznačil rozpor v rozhodnutí senátu. „Som presvedčený o tom, že obžaloba ponúkla takú sieť nepriamych dôkazov, ktorá postačovala na rozhodnutie o vine, no pre časť senátu nepostačovala.“

Dodal, že viacerí novinári už deň vopred vedeli, „kam smeruje rozhodnutie súdu“, a oboznámil s tým aj pozostalých rodičov. Po vyjadrení Sabovej a Lipšica sa na sociálnej sieti rozhodol zareagovať aj bezpečnostný analytik Radovan Bránik, ktorému sa nepozdáva vynášanie výsledkov hlasovania z tajných zápisníc.

„Advokát poškodených Daniel Lipšic verejne priznal, že o výsledku hlasovania senátu vedel už deň pred vynesením rozsudku a v tomto zmysle informoval aj rodičov zavraždeného. Šéf špeciálneho súdu Hrubala na tlačovke po vynesení rozsudku pritom vyhlásil, že informáciou o hlasovaní senátu sám nedisponuje a ani nesmie.

A už určite ničím takým nesmie disponovať ktokoľvek iný okrem členov senátu,“ uviedol v dlhom statuse. Na to mu oponoval samotný Lipšic: „Nikdy som nepovedal, že som vedel, ako senát hlasoval. Nikdy som v uvedenom zmysle teda ani neinformoval mojich klientov. Vždy som tieto úvahy – naposledy v rozhovore v NČ – označil za klebety, keďže hlasovanie senátu je tajné.“