Úvod Z DOMOVA Súdna rada pozastavila výkon funkcie sudcovi Miľanovi. Previnil sa nenosením rúška

Súdna rada pozastavila výkon funkcie sudcovi Miľanovi. Previnil sa nenosením rúška

Na snímke sudca Dalibor Miľan odmieta nátlak predsedníčky OS Zvolen a nenasadil si rúško ani respirátor. (Foto: archív)

Sudcovi Okresného súdu (OS) Zvolen Daliborovi Miľanovi dočasne pozastavili výkon funkcie. Uzniesla sa na tom Súdna rada SR. Dôvodom sú pochybnosti o tom, či spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti v súvislosti s nedodržiavaním protiepidemických opatrení počas pojednávaní.

Za návrh predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka o dočasnom pozastavení funkcie sudcu sudcovi Miľanovi hlasovalo všetkých pätnásť členov rady, Mazák ako predkladateľ nehlasoval.

Súdna rada sa uzniesla, že „dočasne pozastavuje výkon funkcie sudcu sudcovi OS Zvolen Daliborovi Miľanovi pre dôvodné pochybnosti o tom, že spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti, ktorými je vážne ohrozená dôveryhodnosť súdnictva a dobrá povesť súdnictva“.

Sudca odmietal pojednávať s použitím prostriedkov na prekrytie dýchacích ciest, pričom v tejto súvislosti nerešpektoval príkazy predsedníčky OS Zvolen. „Na pojednávaní 31. mája 2021 jej uložil poriadkovú pokutu 300 eur za to, že ho žiadala, aby pojednával s použitím prostriedkov na prekrytie dýchacích ciest,“ spresnili ešte skôr na webovom sídle Súdnej rady.

Miľanov právny zástupca Peter Weis na zasadnutí podotkol, že jeho klient sa nedopustil protiprávneho konania, lebo vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR o povinnosti prekrytia tváre nepovažuje za platné.

„V každom čase je pre zachovanie demokratických hodnôt spoločnosti potrebné ochraňovať nezávislosť súdnictva, o to viac je to nevyhnutné v čase, keď sú práva a právom chránené záujmy osôb potierané samotnými štátnymi orgánmi, ktoré prijímajú a vynucujú dodržiavanie protiprávnych predpisov,“ vyhlásil Weis.

Sudca Miľan tvrdí, že na nulitu týchto právnych predpisov poukazoval už v novembri 2020. “Sú nulitné, preto mu nevznikla povinnosť nosiť rúško alebo respirátor. Na pojednávania som chodil vždy pripravený, slušne oblečený, k ľuďom som sa správal slušne a bez toho, aby som sa vyvyšoval alebo aby som ponižoval účastníkov konania,“ povedal.

„Je to pre laika veľmi ťažko uchopiteľné. Ak sudca povie, že zákon mu to neukladá a vyhláška neznamená nič, každý si povie, že to povedal sudca. A to je v tomto prípade nebezpečné,“ reagoval Mazák.

Podaný bol aj návrh na disciplinárne konanie, v ktorom predsedníčka OS Zvolen žiada pozbaviť Miľana funkcie sudcu. „Som si istý, že o tomto návrhu bude rozhodovať Najvyšší správny súd SR, ktorý začína svoju činnosť od 1. augusta,“ doplnil. Mazák tvrdí, že Miľanov prípad veľmi zaujme zahraničie.