Úvod Z DOMOVA ŠÚKL eviduje 4492 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

ŠÚKL eviduje 4492 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

Foto: archív

V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) eviduje 4492 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 272 závažných, čo predstavuje 6,1 percenta hlásení. Na svojej stránke to uviedol ŠÚKL.

Medzi najčastejšie hlásené závažné nežiaduce účinky patrili pretrvávajúci zvýšený krvný tlak, a to najmä u pacientov liečených na hypertenziu. Ďalšími boli tiež prekolapsový stav, kolaps, trombóza, pľúcna embólia, alergické reakcie, dočasná paralýza či krátkodobá strata vedomia.

Objaviť sa môže aj epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu. Medzi závažné nežiaduce účinky zaradil ŠÚKL aj prípady zlyhania očkovania. „Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od celkového zdravotného stavu daného človeka a od veku.

Všeobecne sú nežiaduce reakcie po očkovaní sú u ľudí vo vyššom veku menej časté a menej intenzívne, tiež od iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede, ale v niektorých prípadoch aj od psychického nastavenia človeka,“ pripomenul ŠÚKL.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií bolo celkovo na území Slovenskej republiky prvou dávkou vakcíny proti novému koronavírusu zaočkovaných 1.326.765 osôb, druhou dávkou 616.767 osôb.