“Nik sa dnes nesporí o tom, že vstup vojsk Varšavskej zmluvy do Československa 21. augusta 1968 bol inváziou cudzích vojsk na naše územie,” povedal na margo dramatických udalostí spred polstoročia pre portál napalete.sk podpredseda Komunistickej strany Slovenska (KSS) Jalal Suleiman. Prekáža mu však, že dnes sa 50. výročie intervencie vojsk Varšavskej zmluvy a obsadenie ČSSR zneužíva na podnecovanie nenávisti k ruskému národu a Ruskej federácii.
“Väčšinové médiá a niektorí politici pri tom používajú historické mystifikácie a sú nástrojom antislovanských a protiľudových síl, slúžiacich neoliberalizmu. Chcú, aby si dnešné Rusko ľudia stotožňovali s niekdajším ZSSR, čo je, samozrejme, absolútny nezmysel,” upresnil Suleiman.
Podľa neho snahy dávať do kontextu udalosti z augusta 1968 s terajšími obojstrannými vzťahmi medzi Slovenskom a novodobou Ruskou federáciou sú neakceptovateľné, absurdné, účelové a predovšetkým trestuhodné.
“Vstup vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 sa predovšetkým pred novembrom 1989 prezentoval ako akt zastavenia kontrarevolúcie, ktorý zabránil rekonštrukcii kapitalizmu a vytvorenie klinu v kompaktnom území krajín socialistického tábora od západného Nemecka až k hraniciam ZSSR.
Som presvedčený, že vtedajšia forma socializmu mala mať dostatočný potenciál vyrovnať sa s kontrarevolúciou sama, bez zásahu vtedajších partnerov. No naivná politika ČSSR pod vedením Alexandra Dubčeka túto vojenskú intervenciu iba vyprovokovala a urýchlila. Tak či onak, udalosť roku 1968 by mali byť predovšetkým predmetom bádania objektívnych historikov,” uzavrel tému podpredseda KSS Jalal Suleiman.