Úvod Z DOMOVA Sulík: Hlavný hygienik robí len to, čo chce Matovič

Sulík: Hlavný hygienik robí len to, čo chce Matovič

Foto: archív

Riešenie pandémie podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka prišlo neskoro a veľký problém je aj to, že súčasná vláda nemá nijaký konkrétny plán. „Rozhodnutia sa tu robia ‚od pása’. Nekonečne dlho, niekedy 5 až 6 hodín, zasadá krízový štáb, ktorý má nakoniec aj tak len poradnú funkciu a v konečnom dôsledku o všetkom rozhodne hlavný hygienik.“

„A hlavný hygienik rozhodne tak, ako si premiér želá,“ dodáva minister. Sulík vraj so svojím tímom reagoval na výzvu Matoviča, aby predstavil plán. Prizval si teda odborníkov a urobili vlastný Semafor zdravia. Ten však Matovič odpísal mávnutím ruky.

Pri rozhodovaní o opatreniach sa podľa Sulíka neprihliada na ekonomické dôsledky. Odkedy sa totiž zatvorili reštaurácie, ubehli už dva mesiace a nič sa nerobí. Premiér Igor Matovič vraj povedal, že riešenie, ako pomôcť podnikom, si zoberie na starosť on sám. Doteraz sa tak však nestalo a pomoc prichádza pomaly.

„Takto si likvidujeme náš gastrosegment. Nechápem, prečo reštaurácie musia byť za každú cenu zatvorené, ale kostoly môžu byť otvorené. Rovnako deti, ktoré nepredstavujú nijaké riziko, nemôžu chodiť do škôl,“ rozhorčil sa Sulík.

Na otázku, či vláda v lete „nezaspala“, odpovedal jasne – áno. Sulík vraj vtedy opakovane navrhoval, aby sa prísnejšie kontrolovali najmä hranice. Hlavne, koho si sem púšťame a či sa dodržuje karanténa. „Toto však bolo vtedy odignorované,“ vysvetlil.

Sulík opäť spomenul aj návrh, aby koronakrízu riadil iný človek ako premiér osobne. Mal by to byť podľa neho niekto, kto by dostal Matovičovu dôveru a premiér by sa mohol sústrediť na iné veci, ktoré treba riešiť.