Úvod Politika Sulík kritizuje založenie migračného fondu EÚ: Znovu hrozia kvóty

Sulík kritizuje založenie migračného fondu EÚ: Znovu hrozia kvóty

Richard Sulík. (Foto: SITA)

Európska únia sa zrejme z migračnej krízy v roku 2015 nepoučila: poslanci Európskeho parlamentu schválili návrh Európskej komisie o založení fondu na podporu legálnej migrácie vo výške 10 miliárd eur. V nariadení sa píše okrem iného aj o solidárnom prerozdeľovaní migrantov. EÚ chce tak zrejme opäť dostať do hry povinné kvóty.

Na hlasovanie o Fonde pre azyl a migráciu v europarlamente upozornil aj predseda SaS a europoslanec Richard Sulík. “Tento fond má disponovať obrovskou sumou peňazí. Podľa plánov komisie, ktorá tento návrh predložila, má vyše 10 miliárd eur okrem iného podporovať legálnu migráciu,” oznámil Sulík vo svojom videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti.

“Toto je úplne šialené čo sa tu deje. Namiesto toho, aby vynakladali maximálne úsilie na zastavenie akejkoľvek migrácie, oni ešte idú podporovať legálnu migráciu,” hovorí pobúrene Sulík.

Okrem fondu má vzniknúť agentúra EÚ pre pre azyl a zároveň sa má zvýšiť úloha mimovládnych proimigračných organizácií. V schválenom zákone sa tiež spomínajú “zásady solidarity a spravodlivého rozdelenia zodpovednosti”. Sulík to interpretuje ako pokus o návrat k povinným kvótam.

Michal Šimečka, stranícky kolega kandidátky na prezidenta SR Zuzany Čaputovej (Progresívne Slovensko), pod Sulíkovym statusom napísal: “Pán Sulík, prepáčte, ale toto je z vašej strany čistá demagógia. Ak chceme v EÚ zvládnuť nekontrolovanú migráciu, ktorá je skutočne veľkou výzvou, potrebujeme spoločný európsky postup, silné inštitúcie a jasné pravidlá. Šírite paniku, ale v skutočnosti potrebujeme riešenia. Vrátane funkčných politík legálnej migrácie.”

Na Šimečkovo vyjadrenie zareagoval aj samotný Sulík: ”Mladý muž, vy teda píšete poriadne hlúposti. Ale nebojte sa, jedného dňa pochopíte, že EÚ má už toľko migrantov, že na najbližších 50 rokov spraví najlepšie, ak zníži počet tých nových na nulu.”

Foto: archív